Magazín Experiment: Co dokáže chromatografie? V Chile staví největší dalekohled všech dob

29. červenec 2023

  • 00:00 témata magazínu
  • 00:30 laboratoř bioanalytických metod
  • 04:30 co dokáže chromatografie?
  • 08:30 3D tisk jako pomůcka pro mediky
  • 11:00 stavba dalekohledu v Chile
  • 15:15 vědci mapují pstruhy na Šumavě
  • 18:20 V Austrálii vypustili mořské koníky do moře

Z potrubní pošty vypadává vzorek – čtyři ampulky se vzorky krve. „Jak si můžete všimnout, vzorečky jsou zabalené. Musíme je chránit před světlem,“ ukazuje výzkumná pracovnice Dorota Turoňová, jak se sem vzorky od pacientů dostávají. „Z krve chceme dostat plazmu. Musíme si ji stočit, to znamená, že ji vkládáme do centrifugy,“ dodává.

Jehla v kupce sena

Tohle je jen příprava vzorků pro další zkoumání. Chromatografii si můžeme představit jako metodu na hledání jehly v kupce sena. Vědci tady totiž dokáží nejen v krvi popsat hodnoty konkrétních látek.

„Pracujeme i s různými jinými matricemi, jako je například mateřské mléko, výpotky z ran. Lékař se rozmyslí, že chce dělat nějaký výzkum. Zjistí, že pro danou látku neexistuje metoda, a tak nás požádá o spolupráci. My danou metodiku vyvineme, aby byla rychlá, citlivá a byli jsme schopni za krátkou dobu stanovit velké množství cílových látek,“ říká vedoucí výzkumné skupiny s názvem CHROMED Lenka Kujovská Krčmová.

Kromě klinických studií ale odborníci lékařům v královéhradecké nemocnici můžou pomáhat i přímo v praxi. Důkazem toho je například pandemie covidu-19. Právě díky chromatografii teď totiž umí odborníci dopředu určit, jak moc onemocnění konkrétní pacienty pravděpodobně zasáhne.

Předpověď prognózy

„Využili jsme markery aktivace imunitního systému, které tady už delší dobu stanovujeme, je to naše metodika, kterou jsme vyvinuli. Snažili jsme se u hospitalizovaných pacientů předpovědět jejich prognózu, popřípadě to, jestli skončí na oxygenoterapii, což například v té nejhorší pandemické situaci bylo klíčové pro to, aby lékaři věděli, kolik dýchacích přístrojů budou v budoucnu potřebovat,“ přibližuje vědkyně.

Když se všechny vzorky zpracují, vloží se do kapalinového chromatografu. Tenhle přístroj připomínající ledničku tady ve fakultní nemocnici analyzuje třeba i zmíněné vzorky mateřského mléka. V něm vědci zkoumají, jestli úpravy v mléčné bance mají vliv na obsah vitamínů.

Čtěte také

Pomoc pacientům

„I jako neklinici a analytičtí chemici rádi pracujeme s novými markery a s novými technikami a snažíme se metodiky vylepšovat. Mně se na té práci nejvíce líbí to, že má člověk kontakt s tím, co dělá, s pacientem, s výsledkem. Že vidí, že tu metodiku, kterou vyvinul, opravdu někde využijeme a je lékaři k něčemu dobrá, což je to hlavní, proč to tady vlastně všichni děláme,“ dodává vedoucí výzkumné skupiny CHROMED Lenka Kujovská Krčmová.

Členka jejího týmu nedávno uspěla v mezinárodní vědecké videosoutěži a navrhla i 3D kresbu, která se objevila na titulní straně odborného časopisu Analytical Methods.

autoři: Ondřej Vaňura , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...