Maďarské hudební duo Bódi Guszti a Margó vystoupilo na Amaro Festu v Nitře
Léto patří hudebním festivalům. Kapely a zpěváci se prezentují svou novou tvorbou, nezapomínají ale na tradiční hudbu. Patří mezi ně i stálice romské hudební scény v Maďarsku Bodi Guszti a Margo. Vystoupili na Amaro Festu v Nitře na Slovensku. Jak dlouho spolu tento manželský pár
Margó: „Už tomu bude 42 let. Máme staré písničky, teď ale spíš děláme takové, které se víc líbí mladým.“
Co se za dobu jejich spolupráce změnilo?
Margó: „U starých písniček zůstaly texty stejné, jenom jsme předělali hudební doprovod. Texty jsou původní, ale hudba je moderní.“
Bódi Guszti: „Jak jsme viděli, lidé byli nadšení. Přeji jim hodně štěstí a zdraví.“
Margó: „Hodně zpíváme maďarsky – pro novou generaci, která už tolik romsky nemluví. Ti nejmladší mluví spíše maďarsky.“
Vaše hudba je známá po celém světě. Kdo vás více poslouchá? Romové, nebo majorita?
Bódi Guszti: „I teď jsme zpívali napůl romsky a napůl maďarsky. Moc se nám líbil program romských skupin tady na festivalu.“
Margó: „Z podobných romských akcí máme radost. Mládež potřebuje vidět, co to je romská kultura.“
Snažíte se udržovat romské tradice. Existuje něco, co se z romské hudby vytrácí a vás to mrzí?
Margó: „Romské tradice udržujeme i doma, v naší rodině. Po romském způsobu slavíme Vánoce, Velikonoce i Nový rok. V rodině naše tradice připomínáme dětem. A i kdyby tyto tradice děti nedodržovaly, poslouchají nás a ví, o čem staří mluví.“
Bódi Guszti: „V televizi ukazujeme, jak mají Romové v Maďarsku žít. Ukazujeme hezké věci, aby to mladí Romové viděli.“
Margó: „Chceme, aby to v televizi viděli jak ti, kteří mluví romsky, ale i ti, kteří již nemluví. Chceme, aby dívky věděly, jak se mají oblékat, jak mají pečovat o rodinu, jaká je naše minulost. Musíme to dodržovat, aby tradice nevymřely.“
Vy si vaše texty a hudbu píšete sami?
Bódi Guszti: „Margot píše texty, já hudbu.“
Margó: „Internet má dnes velkou moc, hlavně YouTube. Lidé se na nás dívají a my sdílíme mnoho videí. A je jedno, jestli v Česku, na Slovensku, v Německu, kdekoliv po světě.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...