Má smysl slavit MDŽ? Odpovídala odbornice na historii genderu

8. březen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy historie ženského hnutí

„Zůstává ve mně pachuť trapnosti oslav předlistopadové doby,“ říká Milena Lenderová, která se zabývá historií genderové problematiky, o Mezinárodním dni žen. Jak vzpomíná na oslavy MDŽ v Československu? A víte, proč si tento den vlastně připomínáme?

„Muži na pracovišti, kteří během celého roku ženy přehlíželi, jim v ten den nosili karafiáty a veselili se s nimi,“ popisuje Milena Lenderová, se kterou se spojila moderátorka Patricie Strouhalová po lince do Hradce Králové.

Milena Lenderová si tedy Mezinárodní den žen v Československu spojovala s obloženými chlebíčky, karafiáty a vystoupením vysloužilých operetních pěvců. Uznává však, že v dnešní uspěchané době je dobře, když se lidé sejdou.

„Od roku 1975 je Mezinárodní den žen je svátkem solidarity žen,“ zdůrazňuje Milena Lenderová s tím, že oslavy nikomu neuškodí, ale ani neprospějí. „Tento den nepomůže zvýšit mzdy ženám, nepřinese víc školek, obnovení jeslí a ani nevytvoří víc pracovních míst,“ dodává.

Mezi 10. a 11. hodinou se v Hostu Radiožurnálu mluvilo také o feminismu. Proč se v Česku mnozí dívají na feministky skrz prsty? Co dnešní feministická hnutí skutečně požadují? A z jakého důvodu Milena Lenderová tvrdí, že pokud má někdo problém s feminismem, je to problém jeho a ne feminismu jako takového?

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio