Lyžařská sezona začne bez hotelů a restaurací. Kam bude možné na lyže do zahraničí?

V pátek se mohou rozjet vleky a lanovky na horách – začne lyžařská sezóna. Povolila to vláda, ovšem za přísných podmínek. Hotely budou zavřené, stejně tak restaurace. Ty mohou prodávat jídlo jen z okének. Jak moc ovlivní koronavirová pandemie nadcházející lyžařskou sezonu v zahraničí? A kam je možné vyrazit za sněhem?

Na páteční otevření se chystá jak Skiareál ve Špindlerově Mlýně, tak Skiresport Černá Hora – Pec. Vzhledem k tomu, že nebylo do poslední chvíle jasné, jestli budou moci otevřít, nejsou zatím připraveny stoprocentně a otevřou jen omezené množství sjezdovek.

Čtěte také

Oba významné areály počítají s tím, že se kvůli zavřeným hotelům budou muset obejít prakticky bez zahraniční klientely. Na svahy se tak vlastně dostanou jen jednodenní návštěvníci.

Ve skiareálech by měla platit přísná pravidla týkající se například front u vleků nebo systému fungování v půjčovnách lyžařského vybavení. Tam by se lidé neměli shromažďovat. Dohlížet na to budou provozovatelé lyžařských středisek.

Bez omezení jen do Švýcarska

Lyžařská sezona začne v evropských zemích většinou se zpožděním a turisté se musí připravit na komplikace spojené s protikoronavirovými pravidly. Češi teď mohou do Rakouska cestovat s negativním testem.

Koncem týdne se to ale zřejmě změní a cestovatelé budou muset podstoupit desetidenní karanténu bez ohledu na testy. Lyžařská sezona začne v Rakousku na Štědrý den. Hotely a restaurace se ale mají otevřít až 7. ledna. To znamená, že o Vánocích si v Rakousku zajezdí pravděpodobně jen domácí lyžaři.

Čtěte také

„Pro Čecha bude nepředstavitelné, že by jel třeba na jeden den si zalyžovat, aby se pak vracel zpět,“ míní výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří Michal Weber.

Švýcarsko je jediná alpská země, která zahájila sezónu bez omezení. Lyžařská centra ve Švýcarsku budou v provozu i po dobu vánočních svátků. Musí si ovšem zažádat o speciální povolení krátce před Vánocemi.

Lyžaři tam musí dodržovat přísná hygienická opatření – například nosit roušky v lanovkách a v dopravě. Střediska ve Francii a v Itálii otevřou zřejmě až 7. ledna.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související