Lynchburg ve Virginii je krásné místo v kopcích. Okusíte tu americkou historii i jižanskou pohostinnost

Krása bývá skrytá v detailu. Krásu budování měst na americkém kontinentu ukrývají malá sídla na východě Spojených států. Třeba skoro 80tisícové město Lynchburg ve Virginii přitahuje pozornost monumentálním terasovým schodištěm od údolí řeky k muzeu, které mapuje začátky i rozmach zdejšího tabákového a obuvnického průmyslu.

Město Lynchburg dostalo jméno po bratrech Lynchových, kteří v těchto místech v polovině 18. století postavili přívoz přes James River, tedy Jakubovu řeku. Převážel se přes něj tabák sklizený na přilehlých plantážích, aby se mohl dál transportovat k Atlantskému oceánu.

Připomínka místa, kde vznikl původní přívoz bratrů Lynchových

Dobrovolník v lynchburském muzeu Ed Tinsley ukazuje z návrší nad městem k břehu řeky, kde k obloze chrlí vodu fontána. Ta označuje místo, kde bylo od roku 1757 přístaviště přívozu bratrů Lynchových. Dnes je u parkoviště na břehu jen keři zarůstající široká pramice – ukázka toho, jak nákladní a občas také osobní přívoz kdysi vypadal.

Od budovy muzea je asi nejhezčí pohled na starou část města, ze které vede na vršek široké schodiště se 132 stupni a 5 odpočívadly, na kterých jsou pomníky vojáků, účastníků válek, a to nejen těch dvou světových, ale třeba také té ve Vietnamu nebo v Koreji. A na vrcholu monumentálních teras se tyčí socha vojáka konfederační armády. V době války Severu proti Jihu stála totiž Virginie na straně otrokářského jihu.

Laura Crowe z muzea v Lynchburgu vypráví o obuvnické historii města

Od tabáku po boty

Nad terasami potkávám Lauru Crowe, která pracuje ve zdejším muzeu. Budova postavená ve stylu novodobé antiky byla dříve sídlem městského soudu, dnes se v ní návštěvníci mohou seznámit s historií Lynchburgu.

„V úplných začátcích byl hnacím motorem hospodářství města tabák, který představoval hlavní zdroj příjmů. Byly tady desítky tabákových skladišť. Odsud se vyvážel hlavně lisovaný dýmkový a také žvýkací tabák. Z dobových záznamů víme, že celé město tehdy vonělo po tabáku,“ vypráví Laura.

„Pak tu bylo několik kovozávodů, které vyráběly různé strojní součástky a zemědělské stroje jako třeba pluhy. A také tu sídlila obuvnická firma Craddock Terry, která byla ve své době největší továrnou na boty v Americe.“

Široké schodiště se 132 stupni a 5 odpočívadly doplňují pomníky vojáků, účastníků válek, a to nejen těch dvou světových, ale třeba také té ve Vietnamu nebo v Koreji

Jižanská pohostinnost

Dnes už se v Lynchburgu boty nevyrábějí. Firmu velmi zasáhla hospodářská krize ve 30. letech 20. století. Pak sice dodávala boty i armádě za 2. světové války, ale v 70. letech nakonec společnost Craddock Terry výrobu obuvi v Lynchburgu ukončila.

Kvůli bohaté industriální historii i hezkému okolí ale stojí za to tohle virginské město jen tak neminout. „Je to krásné místo v kopcích Blue Ridge Mountains. Dolním historickým městem nám teče James River. Máme bohatou historii a žijí tu skvělí lidé. Můžete tu zažít závan jižní pohostinnosti,“ láká k návštěvě Laura Crowe.

Mohu její slova jen potvrdit – tohle všechno jsem v Lynchburgu našel i já.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

    Související