Lucie Výborná: Mise Afghánistán

Olověné pláty, výstražné sirény a bezpečnostní kontroly. Vítejte na základně v Kábulu

Pro život na základně platí přísná pravidla. Kdyby například oba reportéři chtěli opustit základnu nebo byl na základně zvýšený bezpečnostní stav, musí si obléct vesty. A tak si to raději zkoušejí už teď. Pro jistotu. 

Přes hlavu natahují vesty, dříve to prý bývaly olověné balistické pláty. A Lucie Výborná odhaduje, že je kvůli vestě rázem o nějakých 15 kilo těžší.

„Vesta má záchranný systém. Když zatáhnete za provázek pod bradou, všechno z vás spadne. To je pro případ, že by měl člověk zranění a bylo by třeba se k němu okamžitě dostat,“ popisuje voják, který oba reportéry po základně provází.

Jak houká siréna

Onen „zvýšený bezpečnostní stav na základně“ pozná každý snadno. Ohlásí ho siréna. „Když se dlouze houpe, jde o raketový útok na základnu, když rychle kmitá, jde o útok insidera nebo o komplexní útok,“ vypočítává reportér Tomáš Černý.

Lucie Výborná: Mise Afghánistán. Vojenská základna v Kábulu připomíná stát ve státě

03616903.jpeg

Jak žijí čeští vojáci na misi v Afghánistánu? Co všechno obnáší příprava na patrolu mimo základnu? A nakolik se vojáci přátelí s místními obyvateli? Lucie Výborná a reportér Tomáš Černý se to vydali zjistit. Přímo na vojenskou základnu v Kábulu.

Na základně v Kábulu prý není četnost podobných útoků příliš vysoká. „Jsou tu vzducholodě, ty monitorují oblast okolo,“ ukazuje průvodce. 

I přesto se tu osobní bezpečnost zohledňuje i při ubytování. Kdo bydlí ve starší budově z kovových kontejnerů, ví, jak se při útoku zachovat a kam se ukrýt. Naopak zděné budovy jsou úkrytem samy o sobě.

Ženy mezi pradlenami

I vojenská základna samozřejmě musí myslet na tak prozaické věci, jako je úklid budov. Ten tu bez výjimky zajišťují muži. „Ženský personál z afghánských řad je v prádelně. Ženy se hlásí samy, musí projít prověřením osob. Při každém vstupu na základnu pak procházejí skenerem,“ popisuje průvodce obou reportérů. 

Sociální zařízení je vždy společné, nachází je obvykle uprostřed budovy. A sdílené jsou i zásoby balené pitné vody.

Reportáže Lucie Výborné z Afghánistánu uslyšíte během dne ve vysílání Radiožurnálu a v pravidelném čase každý všední den už od pondělí 19. 11. po 8:45.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.