Lipovská kandidátkou do sněmovny? „Zákon porušován není, ale je to na hraně,“ myslí si Juchelka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Moderátor a poslanec Aleš Juchelka

Poslanci mají tento týden na stole mimo jiné zákon o dětských skupinách a zvyšování starobních důchodů nad rámec povinné valorizace. Jak bude hlasovat vládní hnutí ANO? Nezůstává v sociální oblasti až moc restů – například dlouho chystané rušení kojeneckých ústavů? A je v pořádku, když členové mediálních rad kandidují za politické strany a hnutí? Hostem Tomáše Pancíře ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka.

Já to vezmu od konce. Volební výbor, jehož jste místopředsedou, je orgánem, který má ve sněmovně na starosti i fungování mediálních rad. Členka Rady České televize Hana Lipovská v pondělí oznámila, že bude lídrem pardubické kandidátky Volného bloku ve sněmovních volbách. Už před dvěma týdny představila člena Rady Českého rozhlasu – Josefa Nerušila – jako svého volebního lídra v Praze SPD. Je podle vás v pořádku, když člen rady, která dohlíží na fungování medií veřejné služby, kandiduje jako lídr strany nebo hnutí?

V pondělí po té tiskové konferenci Hany Lipovské jsem odpovídal na několik dotazů novinářů, kde jsem to shrnul tak, že zákon pravděpodobně porušován není. Nicméně je to etický problém. Oba dva jsou lídry kandidátek a v tuto chvíli, jak se paní Lipovská vyjádřila, že by nehlasovala na radách v nějakých věcech, je pro mě problematické. Ten nejčistší způsob je, aby odstoupili z rady. Je to ale vždy na hraně. Uvádím příklad i toho, jakým způsobem komunikují novináři veřejnoprávních médií na sociálních sítích. De facto zákonně je to v pořádku, ale eticky to může být problém.

Čtěte také

Vyzvete je k tomu, aby radu opustili?

Budeme se o tom bavit. V úterý odjíždím z Ostravy do Prahy a v úterý se rozhodne, jestli vůbec volební výbor svoláme, protože ten minulý byl svolán, ale neuskutečnil se. Nevím, zda budeme vůbec schopni dát se během prázdnin dohromady. Během září už to určitě bude možné. Počkám si na tu diskuzi se svými kolegy.

Říkal jste, že je to pravděpodobně v pořádku. Nicméně v paragrafu 6 zákona o České televizi je v odstavci 2 ustanovení, že poslanecká sněmovna může odvolat člena rady, pokud se dopustí takového chování, které zpochybňuje jeho nezávislost nebo nestrannost. Není to tento případ?

Musíme se na to podívat z širšího kontextu. Například teď do Senátu kandidoval člen Rady Českého rozhlasu pan Jandák a žádný zájem novinářů to nezpůsobilo. Byl bych nerad ten, který měří dvojím metrem kvůli tomu, že tady máme pro média neoblíbenou paní Lipovskou. 

autoři: Tomáš Pancíř , vla
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.