Lidi, kteří holocaust neprožili, nám nevěřili, vzpomíná pamětnice Dita Krausová
Prošla Terezínem, Osvětimí i Bergen Belsenem. V roce 1949 odešla s rodinou do Izraele, kde žije dosud. Moderuje Zuzana Burešová. „V životě jsem nebyla šťastná často,“ připouští devadesátiletá Dita Krausová. Do Československa se s manželem poprvé vrátili až po 40 letech, na jaře 1989. „Věděla jsem, že můžu být jenom s někým, kdo ví, čím jsem prošla. S lidmi, kteří prošli koncentračním táborem, nás spojuje určité bratrství – zůstává společné pouto,“ vypráví.
Související
-
Březen 1939: Židům vstup zakázán. Jak vypadala protižidovská opatření v protektorátu?
Dramatické osudy židovských občanů českých zemí, kteří se po vzniku Protektorátu Čechy a Morava ocitli v bezprostředním ohrožení, popisuje další díl České kroniky.
-
Březen 1939: Hrůzná noc ze 14. na 15. března
Noc ze 14. na 15. března 1939 patří v naší historii k těm nejdramatičtějším. Co se odehrálo při takzvaném jednání Adolfa Hitlera s prezidentem Emilem Háchou?
-
ZÁZNAM: Studio ’39. Živá rekonstrukce okupace 1939
Záznam živé zpravodajské rekonstrukce Radiožurnálu. 7hodinové vysílání minutu po minutě mapuje okupaci vojsky nacistického Německa z 15. března roku 1939.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.