Levných bytů pro seniory je nedostatek. Sledujte seriál reportáží o stáří na Radiožurnálu

27. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy pár, staří lidé, senioři, důchodci

Na začátkem adventu přichází Český rozhlas v rámci projektu Ježíškova vnoučata s tematickým týdnem o životě důchodců. Posluchačům budeme celý týden na všech stanicích podrobně odhalovat problematiku stáří a stárnutí populace, budeme se na život starších lidí dívat z různých úhlů, probereme bydlení, zdravotnictví anebo to, jak mohou trávit volný čas.

Stanice Vltava si všimne stáří jako inspirace pro umění a jako kulturního fenoménu. Dvojka bude srovnávat způsob prožívání téže činnosti v mládí a ve stáří v pořadu Ukaž se. Radiožurnál se vždy deset minut před devátou hodinou bude věnovat finanční situaci dříve narozených lidí. Dnešní první díl se zaměří na to, co je základem pro život každého člověka bez ohledu na věk, totiž na střechu nad hlavou. Seniorů jsme se ptali, kolik utratí za bydlení a jaký byt je pro ně ideální.

Obecně platí, že největší část v rodinném rozpočtu padne právě na bydlení. Pro domácnosti s více členy a více příjmy nemusí být tato položka až takovou zátěží. Ovšem zaplatit bydlení z důchodu, zvlášť když je člověk sám, už nemusí být vždy snadné.


Do dneška splnila Ježíškova vnoučata celkem přes šest tisíc přání babiček a dědečků, kteří svou aktuální životní etapu prožívají v domovech pro seniory na nejrůznějších místech České republiky. Běžná i originálnější přání jak v hmotné, tak zážitkové podobě lze darovat osobně nebo poslat. Sotva měsíc před Vánocemi je na tematickém webu jeziskovavnoucata.cz k dispozici seznam přání, která lze ještě splnit.

V naší první reportáži ze série, v níž mapujeme život seniorů, jsme zamířili do Plzně, do dvou bytů, v nichž žijí penzistky. Paní Soňa Dolejšová a paní Jarmila Bohuslavová. Bydlí ve stejném domě, který byl dříve sociálním ústavem, v němž každý jeho obyvatel musel ráno dát za dveře k vizitce zprávu, že žije. Dům byl ale převeden na normální bytový dům a obě nájemnice, jejichž soukromí již podobná nařízení nenarušují, jsou v něm spokojeny. A to i přesto, že obě spí na rozkládacím gauči, aby přes den měly větší obytný prostor. Byty jsou malé a udržované. Menší počet místností 1 plus 1 rozšiřuje balkon, na němž by se dala pěstovat i zelenina. Holý nájem se pohybuje kolem 2 400 korun, s poplatky přijde bydlení asi na 3 500 korun měsíčně, což je podle slov paní Bohuslavové to nejlevnější v tomto standardu v Plzni, co je k dispozici.

Obě ženy se shodují v tom, co potvrzuje i statistika. Měly štěstí. Malých bytů, které nevyžadují velké úpravy a opravy a které jsou pro seniory z hlediska finanční náročnosti i údržby ideální, je nedostatek.

S paní Bohuslavovou z Plzně, kterou jsme dnes navštívili, se zítra vydáme s peněženkou penzistky na nákup, abychom zjistili, kolik průměrný důchodce utratí za potraviny a potřeby pro běžný chod domácnosti.

autor: ľsm
Spustit audio