Levná zelenina z ciziny ničí chorvatské pěstitele

10. září 2004
Vysílání v Chorvatsku 2009

Dovoz levného ovoce a zeleniny v kombinaci s vysokými náklady na její pěstování doslova válcují chorvatské zemědělce. Příliv zahraniční zeleniny přičítají hlavně údajně špatným kontrolám prodejců a také kamiónů, které do Chorvatska dovážejí výpěstky z okolních států.

Zemědělci tvrdí, že cenu svých výpěstků nemohou už dál snížit. Chorvatské obchodní řetězce ale upřednostňují nižší cenu, v tomto případě tedy ovoce dovezené. Podle místního ministra zemědělství už situace trvá několik let. Sám chce prosadit lepší kontroly na hranicích.

Do Splitu dnes zavítal chorvatský ministr turistiky Božidar Kalmeta. Prohlásil mimo jiné, že prioritou chorvatské vlády je otevřít do příští sezóny celou dálnici Zagreb - Split a pokračovat ve stavbě 96kilometrového úseku z Dugopolja nad Splitem do Ploče. Dálnice by měla pokračovat až do Dubrovniku a uvažuje se o stavbě mostu na poloostrov Pelješac, aby silniční doprava vyhnula krátkému území Bosny a Hercegoviny u města Neum.

Ministr Kalmeta také prohlásil, že v rámci programu na rozvoj ostrovů budou od 1. října sníženy ceny trajektů pro vozidla na 50 procent letní ceny. Naopak o 10 procent podraží ceny autobusových lístků ve Splitu a v okolí.

Na několika místech v Dalmácii hoří. Podařilo se už sice lokalizovat požáry u Gornji Brely, Kaštelu Sućurac a u města Hrvace nedaleko Sinje, ale vypukly požáry nové. Dnes hořelo nedaleko Podstrany na cestě ze Splitu do Omiše a také u obce Cista Velika, to je na cestě z Makarské riviéry do Česka.

autor: duv
Spustit audio

Více z pořadu