Leoš Heger: Čínská medicína je akceptovatelná, ale nemůže být hrazena ze zdravotního pojištění

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přinesla mimo jiné deklaraci o podpoře česko-čínských center tradiční čínské medicíny. Právě tuto oblast pozorně sleduje i poslanec za TOP 09 Leoš Heger, který ve Dvaceti minutách Radiožurnálu připomíná, že celý proces medicínské spolupráce s Čínou začal během období, kdy působil jako ministr zdravotnictví.

„Podepisoval jsem s čínskou ministryní zdravotnictví konkretizaci dohody o spolupráci, a už v té době se mluvilo o jednotlivých fakultních nemocnicích, dokonce i o té čínské medicíně,“ podotýká v rozhovoru s moderátorem Janem Pokorným.

Nesdílí také velmi ostré výpady vůči čínské medicíně, které se podle něj objevily ze strany některých zdravotnických kruhů. Připomíná zároveň, že v Česku je tolerováno například lázeňství, které zahrnuje celou řadu procedur, které jsou pro pacienty velmi prospěšné.

Dalším medicínským extrémem je léčitelství, které se také toleruje – někdy se zaťatými zuby – ale v žádném případě podle něj nemůže být hrazeno ze zdravotního pojištění. To platí i pro tradiční čínskou medicínu. „Je to akceptovatelné, pokud to zůstane sférou, která je samoplátecká,“ podotýká.

A pokud se ve velkém městě uživí jedno centrum čínské medicíny, tak mohou být v dalších městech nebo krajích další, pokud budou mít popularitu a najdou si své samoplátce. Pochybuje ale, že by šlo řádově o tisíce center.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: jap , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...