Leo Luzar: Armáda nemá právo zpochybňovat rozhodnutí politiků

Ministr obrany Lubomír Metnar chce trest pro generála Karla Řehku, který kritizoval slova politiků o stažení vojáků z Afghánistánu. Kázeňské řízení požaduje i poslanec KSČM Leo Luzar, podle kterého armáda nemůže zpochybňovat rozhodování politiků. Proč by ale vojáci neměli mít právo veřejně říkat své názory?

Podle Luzara mají vojáci výjimku proti všem ostatním občanům v této zemi – mají povinnost bránit zem, občané je vybavili zbraněmi, a proto by měli zvažovat slova, která se jejich profese týkají.

Lubomír Zaorálek: Na afghánskou misi doplácíme

Střelecká příprava českých vojáků v Afghánistánu

Se spojenci je potřeba začít se bavit o tom, jak afghánskou misi vést k nějakému cíli a k tomu, aby Afghánistán si svou zemi jednou spravoval sám. Takový je názor bývalého ministra zahraničí a poslance ČSSD Lubomíra Zaorálka.

„Když vám voják řekne, teď půjdu bojovat, teď nepůjdu a nechci bojovat, je to něco, co by se nemělo stát, co Ústava zakazuje, protože vojáci podléhají rozkazům v demokratické společnosti parlamentu,“ říká.

Dodává také, že generál Karel Řehka svým vyjádřením zpochybnil právo politiků rozhodovat o jeho nasazení v zahraničí.

Proč je básník Karel Sýs vhodnou osobností pro udělení státního vyznamenání? A podle čeho by se osobnosti měly na takové vyznamenání navrhovat? 

Přečtěte si přepis rozhovoru na iROZHLAS.cz zde nebo si poslechněte celý pořad.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.