Leo Luzar: Armáda nemá právo zpochybňovat rozhodnutí politiků
Ministr obrany Lubomír Metnar chce trest pro generála Karla Řehku, který kritizoval slova politiků o stažení vojáků z Afghánistánu. Kázeňské řízení požaduje i poslanec KSČM Leo Luzar, podle kterého armáda nemůže zpochybňovat rozhodování politiků. Proč by ale vojáci neměli mít právo veřejně říkat své názory?
Podle Luzara mají vojáci výjimku proti všem ostatním občanům v této zemi – mají povinnost bránit zem, občané je vybavili zbraněmi, a proto by měli zvažovat slova, která se jejich profese týkají.
Lubomír Zaorálek: Na afghánskou misi doplácíme
Se spojenci je potřeba začít se bavit o tom, jak afghánskou misi vést k nějakému cíli a k tomu, aby Afghánistán si svou zemi jednou spravoval sám. Takový je názor bývalého ministra zahraničí a poslance ČSSD Lubomíra Zaorálka.
„Když vám voják řekne, teď půjdu bojovat, teď nepůjdu a nechci bojovat, je to něco, co by se nemělo stát, co Ústava zakazuje, protože vojáci podléhají rozkazům v demokratické společnosti parlamentu,“ říká.
Dodává také, že generál Karel Řehka svým vyjádřením zpochybnil právo politiků rozhodovat o jeho nasazení v zahraničí.
Proč je básník Karel Sýs vhodnou osobností pro udělení státního vyznamenání? A podle čeho by se osobnosti měly na takové vyznamenání navrhovat?
Přečtěte si přepis rozhovoru na iROZHLAS.cz zde nebo si poslechněte celý pořad.
Související
-
‚Je to v Ústavě.‘ Svobodný projev vojáků je podle komunisty Luzara nepřípustný, taková pasáž ale neexistuje
Komunistický poslanec tak v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu reagoval na vyjádření generála Karla Řehky k misím v Afghánistánu. Luzar tvrdil, že nemá právo kritizovat rozhodnutí politiků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.