Lékárníci očekávají po covidových letech opět extrémní nemocnost. Do lékáren míří dodávky penicilinu

6. říjen 2023

Česko se potýká s nedostatkem antibiotik, ministr zdravotnictví z TOP 09 Vlastimil Válek tvrdí, že se situace zlepšuje. Distributoři léků by dnes měli převzít 52 tisíc balení, v pondělí by každá lékárna měla dostat alespoň 20 balení. „Někde toto množství může vydržet týden, v jiné lékárně měsíc. Jak to bude dál, bude záviset na nemocnosti, a především na tom, jaké budou další dodávky, aby se zásoby mohly doplňovat průběžně,“ říká Martin Kopecký z České lékárnické komory.

„Loňská nemocnost byla po covidových letech extrémní. Lze předpokládat, že něco podobného by mohlo nastat i letos. Doufám, že výrobci se na to tentokrát připravili lépe a mají výrobní kapacity nastavené tak, aby mohli léky na trh dodávat v dostatečném množství,“ zdůrazňuje viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Problém s distribucí léků do menších lékáren by měl vyřešit nový zákon, který je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Předloha nařídí dodávat potřebné léky do každé z lékáren. Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , vma
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.