Legendární Tom Jones vybíral do kyblíku na šampaňské

Velšský zpěvák Tom Jones už není žádný mladík, ale podle názoru muzikologů by se pořád ještě uživil jako busker - tedy pouliční hudebník. Ne že by to potřeboval, je milionářem. Ale zkusil si to minulý týden na nábřeží Temže.

Dějištěm této události světového významu bylo jižní nábřeží Temže v Londýně před Královskou festivalovou síní 19. listopadu. Tom Jones tam zpíval za doprovodu kytaristy směsici svých hitů. Bylo to pro televizní pořad BBC Culture Show v přítomnosti více než 400 diváků. Někteří z nich měli tendenci zpívat s ním.

Bylo nejen veselo. Vybralo se do kyblíků na chlazení šampaňského asi 750 liber, které Tom Jones věnoval na dobročinné účely. Tento týden mi poskytl rozhovor pan Josef hrabě Černín a napadlo mě zeptat se jeho skvostné manželky, paní hraběnky Černínové, na její názor na Toma Jonese.

"Líbí se mi jeho nápěvy i jeho písničky, ale myslím, že nadešel čas, aby toho už nechal. Byl velmi populární a měl dobrý život, ale skutečně mám dojem, že toho bylo dost," řekla paní hraběnka Černínová. Do sídla Černínů nedaleko Hyde Parku jsem jel v metru. A najednou mezi cestujícími, kde se vzali, tu se vzali, dva buskeři, podle přízvuku Irové. Jeden s banjem, ten druhý houslista. A dali vlastní show.

Ten s banjem předeslal: "Dámy a pánové, jestliže se vám to líbí, tak nám přispějte, jestliže se vám to nelíbí, tak nic nedávejte, a jestliže si budete myslet, že hrajeme blbosti, tak předstírejte, že nás nevidíte, je to velice jednoduché."

Můj soused v metru jim nedal nic a zajímalo mě proč. Vysvětlil, že proti buskerům nic nemá - jeho syn býval také pouliční hudebník - ale zrovna neměl drobné. Ve Waltonu na Temži u Londýna, kde bydlím, jsem si udělal malý průzkum o Tomu Jonesovi.

Nejprve názor paní Maureen Bottingové. "Myslím si, že Tom Jones to trochu přehání, už to má za sebou. Ale jak se zdá, je pořád populární, táhne davy. Je to tak trochu velšský nacionalista, ale přeji mu hodně štěstí," řekla paní Maureen Bottingová. Její oblíbenou písničkou je Jonesova Dalila. Jak paní Bottingová nahlíží skutečnost, že Tom Jones ve svých 68 letech, v dnešní době rozvodů a rozluk všeho druhu, má stále svou manželku z mladých let, kterou opravdu miluje?

"To je myslím skvělé, ona musí být velice tolerantní, když vezmeme jeho záletnictví. Ale on se s tím nikterak netají, přiznává to. Možná má několik dětí v rezervě," dodala paní Maureen a to už se rozesmála.

Paní Maureen je asi tak moje generace, my jsme s Tomem Jonesem vyrůstali. Mně se například nejvíc líbí jeho písnička Green green grass of home - vzpomínám při ní na zelené louky z mého mládí na Liberecku.

Co říká na Toma Jonese mladá generace, konkrétně doktorandská studentka Catherine? "Líbí se mi jeho hudba, jeho písně pro jejich nadčasovost. Jsou to písničky jednoduché trochu jako Beatles. Jednoduché písničky podle mě vydrží déle než ty složitější, ale také se mi líbí jeho charakter. Dává do písniček hodně ze své povahy, což je docela dobré. A moje oblíbená písnička je What's new Pussycat, protože to je hlavní píseň filmu téhož jména, který patří mezi moje nejoblíbenější," poznamenala Catherine.

A její názor je vlastně nejdůležitější, protože ona jde a písničku, která se jí líbí, případně celý film s Tomem Jonesem si koupí. Proti tomu by legendární zpěvák jistě nic nenamítal.

autor: mkc
Spustit audio