Legalizace konopí? Experimenty nejsou namístě, říká Jakub Frydrych

Na 37 procent Čechů a Češek ve věku 15 až 16 let vyzkoušelo alespoň jednou konopí. To znamená rekord ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Alespoň to říkají údaje průzkumu Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost. Proč je mezi mladými v Česku konopí tak rozšířeno? A pomohla by legalizace?

„Česká protidrogová politika je postavená na medicínském základě, a zejména v otázce konopných drog tady nepanuje úplně velká shoda,“ vysvětluje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

V Rakousku, Německu, Slovensku nebo Polsku je držení jakéhokoliv množství zákonem zakázané drogy trestným činem. Česká republika vykročila jinou cestou.

„Poměrně dlouhou dobu existuje legislativa, která zná přestupkové jednání, které spočívá v držení jakéhosi menšího množství drogy, které je definováno jak množstvím, tak obsahem účinné látky,“ právě tím se podle Frydrycha odlišujeme od sousedních zemí.

Druhým faktorem je podle něj všudypřítomná bagatelizace zdravotních rizik spojených s vysokofrekvenčním užíváním konopí s vysokou potencí THC.

Česká republika patří ve vztahu k uživatelům drog mezi nejliberálnější země v Evropě.
Jakub Frydrych

Podle některých názorů by dekriminalizace vedla k tomu, že by konopí ztratilo atraktivitu spojenou se zakázaným ovocem. „Nevím, jestli je namístě dělat sociální experimenty s látkami, které mají prokazatelné zdravotní riziko,“ vyzdvihuje.

Poukazuje také na česká i evropská zdravotní data v souvislosti se žádostmi o léčbu. „Jsou to věci, se kterými se experimentovat nedá,“ uzavírá.

autoři: Jan Moláček , prh