Léčivé plasty. Brněnští vědci vyvíjejí plasty, které pomohou s hojením ran a samy se vstřebají

25. červenec 2023

Brněnští vědci vyvíjí plasty, které se po krátkém čase samy rozpadnou. Využívat je chtějí při hojení ran na lidském těle nebo při dávkování léků. Experti dovedou určit, jak stabilní bude určité spojení molekul v umělé hmotě. A navrhnou třeba takové, které se rozloží za pouhých šest týdnů. „Umíme do nich zamíchat i různá léčiva tak, aby se v těle urychlovalo hojení,“ říká vědkyně. Poslechněte si celou reportáž.

„Máme tady ukázky implantátů, které vyrábíme. Tohle jsou implantáty kostí, tady je třeba lebeční kost,“ ukazuje Lucy Vojtová z institutu CEITEC a Vysokého učení technického v Brně. Spolu s kolegy vyvíjí speciální umělé hmoty, které mohou sloužit v lidském těle jako dočasná náhrada. „V těle se vstřebají a ta kost se sama zregeneruje,“ vysvětluje.

Léčivo v plastu

Složení materiálu vědci potřebují stanovit tak, aby se za poměrně přesný čas rozložil na oxid uhličitý a vodu. „U kostí může být doba stanovená na šest týdnů, na kůži stačí tři nebo dva týdny. Každá ta aplikace potřebuje jinou dobu degradace a to je to, co my tady děláme.“

Správnou dobu dokážou spočítat: „Děláme testy v simulovaných tělních tekutinách, podle toho nastavujeme dobu degradace. Umíme tam zamíchat i různá léčiva, tak, aby to tělu pomáhalo a urychlovalo to hojení.“

Čtěte také

Součástky a implantáty do lidského těla by odborníci chtěli vyrábět na míru pomocí 3D tiskárny. To ale není úplně jednoduché, vysvětluje Pavel Janál z CITECu a VUT.

Tisk v 3D tiskárnách

„Používáme námi modifikované 3D tiskárny, které tisknou zastudena. Materiály jsou modifikované třeba nějakými růstovými faktory, které by za té teploty přišly vniveč.“

Podle Pavla Janála už o tištěné implantáty mají lékaři zájem. Aby je ale mohli používat pro své pacienty, budou muset projít ještě náročnými klinickými zkouškami.

autoři: Martin Srb , mga
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.