Léčení a přístup k onkologicky nemocným dětem

počítačový tomograf

Nadace pro výzkum rakoviny v Olomouci včera předala, pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Jana Březiny, dary malým pacientům na onkohematologickém oddělení dětské kliniky tamní Fakultní nemocnice. Dosahují v celorepublikovém měřítku nejlepší výsledky v léčbě nádorů, které se odvozují od krvetvorby, říká přednosta dětské kliniky profesor Vladimír Mihál.

Mihál: V 80 procentech máme pozitivní výsledky v dlouhodobém přežívání a vyléčení dětí a ještě lépe to vypadá v boji s malým lymfomem.

Pro malé pacienty je velmi důležité, do jakých podmínek se po zvládnutí onkologického onemocnění vracejí.

Mihál: Připravujeme pacienta na propuštění z nemocnice pomocí odborníků, protože se v tomto směru někdy zapomíná na psychologickou, sociální a pedagogickou podporu. Jedná se o nenásilné a vhodné informace bývalým spolužákům, učitelům, kamarádům a lidem v místě bydliště k jejich setkání po delším čase.

Následuje dlouhodobá péče o dítě. Tuto funkci dobře doplňuje sdružení Šance, ve kterém si zkušenosti předávají rodiče nemocných dětí, psychologové, lékaři, i ti, kteří jenom chtějí pomoci, podpořit a nabídnout to, co dítě opravdu potřebuje.

Mihál: Tím je vhodná a přirozená péče a komunikace. Dítě po nemoci, často holohlavé a po cytostatické terapii je mnohdy pozorováno okolím jako něco zvláštního. Dneska, kdy se jich podaří vyléčit většina, by černobílé chápání onkologického problému nemělo být výrazné. Často se stává, že později, při hledání zaměstnání či školy, dostávají nepochopitelné, nesmyslné i stresující otázky na zdravotní stav od přijímajících pracovníků i ředitelů škol.