Latinská Amerika bojuje s šířením viru zika. Nejvíce ohrožené jsou těhotné ženy
Dánsko je další evropskou zemí, ve které se objevil pacient nakažený virem zika. První nemocné má také Velká Británie a Spojené státy. Ve všech případech jsou to lidé, kteří cestovali po Jižní Americe a onemocnění si odtamtud zřejmě přivezli.
Ani v Dánsku a Velké Británii ale šíření nemoci nehrozí, úřady ale varovaly těhotné ženy před cestami do Latinské Ameriky. Pro ty je totiž riziko největší – po nákaze virem zika se může narodit dítě se špatně vyvinutým mozkem.
Nejhůře je na tom Brazílie, která s nákazou bojuje už od října, a tamní úřady nyní povolávají na pomoc armádu. Vojáci by měli obcházet obyvatele v nejhůře postižených oblastech a šířit informace o tom, jak zničit semeniště komárů nebo jak co nejrychleji rozpoznat příznaky nemoci.
O tom, že si tamní úřady s virem neumí poradit, potvrzuje odborník na Latinskou Ameriku František Kalenda. „Celá Latinská Amerika na takový typ masových zdravotních problémů není připravená, zdravotnictví je sice kvalitní, ale je těžce dostupné,“ říká.
O tom, jak je Latinská Amerika nepřipravená, dokazuje například prohlášení salvadorské vlády, která vyzvala svoje obyvatele, aby odložili těhotenství o dva roky.
Virus přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, kteří šíří také horečku dengue. Brazilská vláda už kvůli tomu přijímá speciání opatření, v pohotovosti je 220 tisíc vojáků. Naposledy musela latinskoamerická země přijmout taková opatření v roce 1917, když vypukla epidemie španělské chřipky.
Kvůli nákaze se v regionu narodily zhruba čtyři tisíce postižených dětí. Virus totiž působí na mozkovou tkáň, a děti se tak rodí s nedostatečně vyvinutým mozkem. Jediná efektivní obrana bude teprve nalezení vakcíny.
„Zdaleka to není Brazílie a další státy, bude to chtít mnohem koordinovanější postup se Světovou zdravotnickou organizací,“ upozorňuje.
V Riu dezinfikují olympijské areály
Zvláštní opatření připravují i organizátoři olympiády v Riu de Janeiru, například aby v okolí stadionů nebyla stojatá voda a aby se zajistila ochrana před konkrétním druhem komára. „Českým ženám bych nedoporučoval cestovat do Ria de Janeira,“ dodává.
Otázkou, zda šíření viru může poznamenat i olympijské hry, se zabývá i zahraniční tisk. Deník Telegraph píše, že nervozita pořadatelů olympiády mírně stoupá. Obávají se toho, že nákazy by mohla odradit hlavně tisíce turistů, které město očekává a vzhledem k ekonomické situaci také potřebuje.
Proto už teď přijímají různá opatření. Dezinfikují oblasti okolo olympijských areálů a vytvořili také speciální týmy. Ti budou na hygienické podmínky dohlížet. Už teď jsou třeba na stránkách britského listu fotografie, na kterých jsou muži ve žlutých overalech a dezinfikují prostředí.
Vojáci začnou od příštího měsíce chodit doslova dům od domu a informovat lidi o tom, jak nejlíp zničit semeniště komárů, kteří vir šíří. Jak poznamenávají zahraniční deníky – brazilský ministr zahraničí Marcel Castro ale přiznal, že nákaza se už rozšířila natolik, že bude těžké ji vůbec zvládnout.