Kvůli korupci byli ve Švýcarsku zatčeni vrcholní představitelé FIFA

Švýcarské orgány zahájily podle deníku New York Times operaci proti několika vysokým představitelům FIFA. Důvodem je obvinění z korupce. Minimálně 7 funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace by mělo být vydáno k vyšetřování do Spojených států. Jde i o přidělení MS 2018 a 2022 v Rusku a Kataru.

Podle New York Times jsou mezi zatčenými minimálně dva viceprezidenti výkonného výboru FIFA, Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů a Eugenio Figueredo z Uruguaye.

Švýcarské úřady potvrdily, že v Curychu bylo zatčeno 7 fotbalových funkcionářů, podle deníku je zadržených více než 10 a ne všichni byli zajištěni ve Švýcarsku.

Podle deníku jde o obvinění mimo jiné z praní špinavých peněz, organizovaného zločinu, a to v posledních dvaceti letech. Dle vyjádření švýcarského ministerstva spravedlnosti šlo především o turnaje konané v Jižní Americe. Celkový objem úplatků měl přesáhnout 100 milionů amerických dolarů.

Ministerstvo následně oznámilo, že zahájilo vlastní vyšetřování přidělení finálových turnajů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 v Rusku a Kataru.

Čtěte také

„Jsme překvapeni, jak dlouho to trvalo a jak to zasáhlo téměř všechno, co FIFA podnikala," řekl listu The New York Times zdroj obeznámený s vyšetřováním případu. „Vypadá to, že korupce prosakovala do každé části federace a byla fakticky metodou jejího fungování.“

Zatčení budou převezeni do Spojených států, jejichž vyšetřovací orgány případ otevřely. Činnost měla totiž probíhat na americkém území a platby byly provedeny pomocí amerických bank.

Akce proběhla v pětihvězdičkovém hotelu Baur au Lac blízko Curyšského jezera. Švýcarští policisté měli funkcionáře vyvést pokojně, minimálně dva bez pout. Další obviněný, Eduardo Li z Kostariky vyšel v doprovodu dvou mužů bočními dveřmi hotelu, mohl si vzít i své zavazadlo.

FIFA vydala prohlášení, podle něhož situaci „vyjasňuje". Podle mluvčího FIFA organizace získávala dosud informace z médií a nehodlá zatím incident komentovat.

Mezinárodní fotbalová federace čelí zatýkání jen několik dní před volbou šéfa, která je naplánována na pátek. Očekává se páté zvolení kontroverzního Seppa Blattera.