Kvůli cyklokanibalovi upravili trasu Tour de France

Cyklistický maratón Tour de France se přehoupl do své poslední čtvrtiny. Za týden budou závodníci finišovat na pařížské třídě Champs-Élysées. Úvod letošní Tour ovšem patřil legendárnímu Belgičanovi, který tento závod v 70. letech pětkrát vyhrál. Eddy Merckx je belgickou sportovní ikonou. Letos oslavil 65. narozeniny, a právě proto vedla první etapa Tour do Bruselu. Projížděla i nedalekým městečkem Meise, kde Eddy Merckx bydlí.

Eddy Merckx vyvolával na počátku 70. let bouřlivé emoce nejen u fanoušků a sportovních komentátorů. Jeho soupeři ho neměli příliš v lásce, protože byl tak dobrý, že by si je dal po závodě k večeři. Nechával je za sebou a vyhrával, co se dalo. Všichni mu podlehli. Proto se mu říkalo „kanibal“.

„Je to největší sportovec, jakého kdy Belgie měla, a myslím, že to tak i zůstane. Byl naprosto jedinečný, dominantní. Těžko si můžete představit, že nějaký závodník zvítězí 525krát,“ říká Peter Speltens z továrny, kterou Eddy Merckx po ukončení aktivní kariéry založil. Podnik nesoucí jméno slavného cyklisty vyrábí samozřejmě závodní kola. Pokračuje tak v šíření slávy sebe a také Belgie ve světě.

Peloton závodu Tour de France

„Je to velký zastánce Belgie. Rozhodně nechce, abychom se rozpadli. Mluví vlámsky, ale stejně plynule i francouzsky. Chce, aby se naše značka stala jedním ze symbolů Belgie,“ dodává Peter Speltens a oceňuje také, že se jeho šéf nechová jako hvězda, ale zůstal velmi otevřený ke svému okolí.

V městečku Meise, kde bydlí, ho lidé potkávají na ulici a oslovují ho familiárně Eddy. I mně se poštěstilo vidět tuto slavnou ikonu cyklistického sportu. V houfu ostatních novinářů jsem ho měl takříkajíc na dosah mikrofonu.

„Jsem sice Vlám, ale především jsem Belgičan,“ odpovídal pan Merckx na otázku francouzského kolegy, jak to teď dopadne s Belgií. Podle slavného sportovce se musejí sami lidé rozhodnout, jestli chtějí žít spolu, nebo se rozdělit. Belgii přeje ještě dlouhá šťastná léta.

Továrna Eddyho Merckxe v Meise

Kudy procházel, vítali ho nadšení fanoušci. „Poprvé jsem ho viděl takto ve skutečnosti, venku. Našeho největšího sportovce. Znamená pro nás opravdu moc,“ říká 30letý Kris z Westmalle. Ačkoli se narodil až po skončení Merckxova závodění, cyklista pro něj zůstal prototypem slavného Belgičana.

„Máme čokoládové pralinky, pivo, hranolky a Eddyho Merckxe. On do téhle skupiny symbolů Belgie rozhodně patří,“ myslí si Kris. Belgičané milují svého Eddyho také proto, že je stále jedním z nich.

„Je velmi lidový. Vůbec se nechová jako hvězda,“ vyprávěl mi v hospodě na kraji městečka pan Luc. „Na každé akci, která tady má co dělat s cyklistikou, musí být. Taky miluje naše pivo, to vím jistě. Ostatně jako každý Belgičan,“ doplňuje Luc.

Diváci Tour de France v Meise

Další z mužů vysedávajících v hospůdce, pan Jan, má Eddyho Merckxe za pravého gentlemana. „Jen proto, že je bohatý, nevyvyšuje se nad ostatní. Je velmi laskavý. A taky jako každý jiný s námi posedí a pije pivo. Někdy až moc,“ dodává. Tedy jako pravý Belgičan.

Tour de France je skutečný fenomén, stejně jako lidé, kteří ho tolikrát vyhráli. Tour, zvaná „Stará dáma“, je třetím nejsledovanějším sportovním podnikem na světě, hned po olympiádě a mistrovství světa ve fotbale. Láká ovšem nejen televizní diváky, ale také ty, kteří chtějí atmosféru zažít přímo na trase závodu. Jedním z těch, kteří každoročně jezdí zažít Tour de France na vlastní kůži, je podnikatel a manažer Petr Poláček.


Zvětšit mapu: městečko Meise v Belgii
autor: pan
Spustit audio