Kuberova cesta na Tchajwan zhorší česko-čínské vztahy, obává se šéf hradní diplomacie

Expertní tým prezidenta Zemana kritizuje předsedu Senátu a také pražského primátora za jejich počínání ve vztahu k Číně. Co konkrétně prezidentovi vadí? A proč zpochybňuje závěry BIS o bezpečností hrozně ruských a čínských agentů? Marie Bastlová se ptala ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka.

Cestu senátory Kubery na Tchajwan považuje Jindrák za kontroverzní. „Může dojít ke zmražení česko-čínských vztahů na politické i ekonomické úrovni, jako se to stalo v roce 2009,“ zmínil v narážce na setkání tehdejšího ministra Fischera s dalajlámou. „Vyčítám Kuberovi, že hovoří o ekonomické cestě, ale je to druhý nejvyšší ústavní činitel a sejde se s politickými představiteli.“

Na tuto adresu zaznívají argumenty, že tchajwanské investice jsou vyšší než ty čínské. „Je pravda, že Tchajwan je důležitý obchodní partner,“ přiznává Jindrák. „Máme zájem udržet ekonomické vztahy, ale něco jiného jsou politické kontakty. Základní omyl je, že Tchajwan je samostatný stát. Navíc čínské a tchajwanské investice jsou na srovnatelné úrovni,“ argumentuje.

Špionománie

Výroční zpráva BIS varovala, že na českém území operují agenti Číny a Ruska, kteří představují bezpečností hrozbu. Prezident Zeman tyto závěry zpochybnil. „To je jeho hodnocení a má na něj právo. Stýkám se s čínskými, ruskými, americkými i německými diplomaty a řada z nich plní i výzvědné úkoly,“ relativizuje hrozbu Jindrák.

Kromě Kubery kritizuje také starostu Řeporyjí Pavla Novotného, který o víkendu vystoupil v ruské televizi. „Nemyslím si, že by se mezistátní politika měla dělat na této úrovni. Starosta tím vytváří obrázek o naší zemi, který se v Rusku zobecňuje a to se mi nelíbí,“ vysvětluje. Podle něj bychom měli ctít kulturu komunikace v zahraniční politice.