KSČM volí vedení na další 4 roky, Filip má už jen jednoho konkurenta. Členů strany ubývá

Komunisté si v Praze volí nové vedení. Jméno toho, kdo bude v čele nejsilnější opoziční strany v následujících čtyřech letech, bude známé kolem 19. hodiny. Post šéfa KSČM obhajuje Vojtěch Filip, který ji vede už 11 let. Měl dva protikandidáty - pražského zastupitele Ivana Hrůzu a bývalého místopředsedu ÚV KSČM Josefa Skálu. Hrůza ale nakonec podpořil Skálu, a Filip tak bude mít jen jednoho konkurenta. Jedním z problémů KSČM je úbytek členů, kteří navíc stárnou.

Kdyby se Vojtěch Filip stal předsedou KSČM znovu, žádnou větší změnu ve straně nechystá.

Na sjezdu řekl, že je třeba dát šanci mladším ročníkům, v nejvyšším vedení by ale podle něj měli být zkušení politici.

„Je třeba dát šanci mladším navrženým kandidátům, a to ať už jde o jakoukoliv funkci. Snad s jedinou výjimkou, a to přímé řízení stranické struktury, kde vnímám akutní potřebu skutečné řídící a organizátorské práce, kterou nelze nahradit pouhým navštěvováním okresů,“ prohlásil Filip.

Na sjezdu také zdůraznil, jaké chyby by komunisté neměli v budoucnu opakovat.

„Důsledek neplnění úkolů v oblasti občanského sektoru a nevyužívání našich přirozených spojenců se projevil v tom, že jsme nenaplnili možný počet kandidátních listin v obcích a úměrně tomu poklesl i počet získaných mandátů pro KSČM v komunálních volbách,“ konstatoval.

Dodal, že v krajských volbách letos v říjnu chce strana zvítězit alespoň ve dvou krajích.

Členů KSČM ale ubývá a také stárnou. Filipovi kritici tvrdí, že by strana měla být radikálnější a více levicová. Podle protikandidáta Josefa Skály, který je ve straně už přes 40 let, by měli být komunisté v současné politice také více vidět a slyšet.

„Politika naší strany do značné míry uvízla v defenzivě, která byla vynucena podmínkami dřívější etapy,“ uvedl.


Rok a počet členů KSČM
2015 - 42 994
2014 - 46 845
2013 - 50 353
2012 - 53 479
2011 - 56 763
2010 - 61 990
2009 - 66 627
2008 - 71 823
Zdroj: Návrhy dokumentů 9. sjezdu KSČM

Filip ale varoval před tím, aby KSČM nezískala extremistickou nálepku. Musí totiž oslovovat i nerozhodnuté a právě mladé voliče.

Obhajovat funkci prvního místopředsedy komunistů bude Petr Šimůnek. V místopředsednické funkci budou chtít zůstat i Miloslava Vostrá a Jiří Dolejš. Celkem se v boji o posty v nejužším vedení utká asi 15 kandidátů.

Vedle voleb budou delegáti jednat o programu, v něm se ale zásadní změny neočekávají.

Sjezd KSČM