Krušnohorský bufet U Červené jámy neminete, vypadá totiž jako z pohádky
Stavba, kterou najdete na Krušnohorské lyžařské magistrále tři kilometry od Hřebečné, vznikla teprve před šesti lety, ale už se stala známou široko daleko. Je to totiž tak trochu umělecké dílo, které navíc majitel postavil vlastníma rukama.
„Tahle stavba je neuvěřitelná senzace. Nemám dostatek slov chvály,“ říká Jaroslav a jeho manželka Lenka přitakává. „A postavil to sám, fantastické.“
Čtěte také
Manželé se tu na lyžařské projížďce zastavují pravidelně, otevřeno je v létě i v zimě. „Majitel vyřezává nádherné sochy, má jich v Perninku plno,“ rozplývá se Lenka a jde za přáteli do kiosku.
Uvnitř je místo jen pro pár lidí, takže rychle objednat, zaplatit a zase ven na čerstvý vzduch, aby se dostalo na další.
Sudetské Krušnohoří v novém kabátě
Kuchyni má na starost Blanka Mozdíková: „Nebylo tady nic, jen louka a zbořeniště po bývalém předválečném hostinci. Přítel natahal dřevo, hlínu z louky a s tátou to postavili. Jenom toho dřeva, co musel odkornit.“
Základem stavby je maringotka, která tvoří současnou kuchyni. Občerstvení je dostavěné ze dřeva a hlíny. Nařezaná kulatina tvoří zeď a zřejmě i dobře izoluje. Na střeše roste v létě tráva. V podstatě eko-dům.
Marcebila – sexy symbol Krušných hor
Spolumajitel kiosku řezbář Petr Kohout vyzdobil i okolí bufetu mnoha originálními kousky. Před chalupu postavil sochu spoře oděné ženy. Ve sněhu jí musí být zima, ale znalci vědí, že je to symbol Krušných hor. „Každé hory mají nějaký talisman, tady si lidé našli Marcebilu, tak jsem ji vyřezal,“ dodává autor.
Čtěte také
Marcebila se stala oficiálním symbolem Krušných hor teprve před pár lety. Propaguje ji také spisovatel Petr Mikšíček, který bydlí na Hřebečné, jen pár kilometrů od Červené Jámy.
„Je to stará legenda, kterou znali předkové na obou stranách hranice. Krkonoše mají Krakonoše, Jizerky Muhu a my se snažíme zviditelnit Marcebilu, aby všichni věděli, že v Krušných horách máme vládkyni – mladou a krásnou.“
Pamětihodnost z 21. století
Občerstvení u Červené jámy je přitažlivá stavba, takže se u ní zastavují lyžaři i jen tak, aniž by chtěli dovnitř. Květa, dáma v nejlepších letech, loví z batohu svačinu, čaj si nalévá z termosky a hned nabízí: „Dejte si, ať nemusíte stát frontu.“
Kiosek je jako většina horských bufetů otevřený za světla a podle počasí. Obvykle jsou tady prý majitelé každý den. Nejbližší občerstvení se nachází také v maringotce Krmelec kousek od Božího Daru.
Související
-
Velká Javořina spojuje lidi z Česka i Slovenska. Na Silvestra tu zapalují ohně a vítají nový rok
Nejvýše položená turistická chata v Bílých Karpatech stojí pod vrchem Velká Javořina v nadmořské výšce těsně pod tisíc metrů. Její osud nikdy nebyl jednoduchý.
-
Na Šumavě horskou chatu nehledejte. Náladu vám spraví v Bavorsku u kamen pod vrchem Luzný
Horské chaty z šumavských hřebenů zmizely kvůli válce, odsunu i vzniku železné opony. Zahřát se ale můžete u sousedů, stačí přejít pár metrů za hranice.
-
Boudaření je životní styl. Na Brádlerce v Krkonoších je posledních deset let ve znamení skialpů
Běžkám na krkonošských hřebenech prakticky odzvonilo, tvrdí provozovatel jedné z nejznámějších horských chat, Brádlerovy boudy, které se za minulého režimu říkalo Fučíkova.