Krize středočeských nemocnic: Na pokraji kapacit jsou i v Mělníku a Nymburce, popisuje hejtmanka Pecková

4. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Transport pacientů z Benešova do nemocnice v pražském Motole

Některým nemocnicím se téměř nedostává lůžek a zaměřují se jen na urgentní péči. V Benešově, Mladé Boleslavi a Kolíně vyhlásili stav hromadného postižení osob. Lůžka podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) uvolňují lázně i léčebny dlouhodobě nemocných, problém je nedostatek personálu. Hejtmani mohou nařídit pracovní povinnost lékařům a lékařským pracovníkům. „Povolat je můžeme, ale nejde to lámat přes koleno. Snažíme se je žádat, aby to alespoň zvážili,“ vysvětluje Pecková. 

Stav hromadného postižení osob je deklarace, že zdravotnická zařízení nejsou schopna garantovat standardy poskytované péče z hlediska lidských zdrojů a materiálního vybavení.

autoři: Petr Král ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.