Křesťansko-muslimský dialog v reálném životě

20. červenec 2008
Výzvy přítomnosti

V průběhu dějin byla jednou z nejčastějších příčin válečných konfliktů náboženská nesnášenlivost. Na ni reagovali mnozí myslitelé pokusy o dialog, ať už byla motivací snaha misijní, nebo prostě představa, že když se vzájemně lépe poznáme, nebudeme mít tolik důvodů se zabíjet. Ve 20. století mimo jiné i v důsledku 2. vatikánského koncilu se přístup teologů k jiným náboženstvím změnil - motivací k mezináboženskému dialogu už nebyla jen snaha vzájemně se poznat, ale i poznání, že se vyznavači různých náboženství mohou v lecčems i vzájemně obohatit. Zdá se však, že z akademické půdy se tyto snahy jen velmi pomalu a neochotně dostávají k obyčejným lidem.

O to cennější jsou zkušenosti těch, kteří měli možnost svou víru konfrontovat v přátelských setkáních s vírou někoho jiného. Manažer mezinárodní firmy Vladimír Kamas k takovým lidem patří. Dlouhodobě pobýval v Saudské Arábii a právě o jeho zkušenosti s křesťansko muslimským dialogem si s ním budeme povídat.

autor: Petr Vaďura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.