Krajské koalice pro nás mohou být testem pro parlamentní volby, říká Vystrčil z ODS

Předseda ODS Petr Fiala mluvil na sobotním kongresu strany o ambici vyhrát příští sněmovní volby. Takový cíl je reálný i podle místopředsedy ODS a senátora Miloše Vystrčila. Jak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu říká, jedna z možností, jak toho dosáhnout, je například koaliční spolupráce. „Ale to teprve ukáže čas,“ dodává.

Podle stranických preferencí je ODS někde kolem poloviny toho, co má hnutí ANO. Je opravdu reálné, aby ODS vyhrála příští volby?

„Musíme se o to zejména ze všech svých sil snažit… Věřím tomu, že jsem schopni za ty dva roky tak činit a že to třeba povede k tomu, že porazíme ANO ve volbách, nebo když ho neporazíme, tak konstelace může být taková, že přesto budeme vládní stranou a budeme mít premiéra,“ vysvětluje.

Čtěte také

Ještě před sněmovním volbami ale Česko čekají krajské volby. Co bude úspěchem pro ODS? Podle Vystrčila především hejtmanské pozice alespoň ve dvou, třech krajích, minimálně v jednom.  „Druhým cílem je vyzkoušet si, jak by mohly fungovat některé koalice,“ vyzdvihuje s tím, že právě to může být test pro velké volby v roce 2021.

Zároveň nijak netlačí na regionální lídry ODS ke spolupráci s jinými stranami. „Pokud se regiony dohodnou, tak to budeme respektovat, synergický efekt vyvolat není jednoduché, lidé si musejí sednout a programy musí být kompatibilní. Pokud tomu tak není, tak je třeba lepší kandidovat odděleně,“ vysvětluje.

Pietní lavička pro Kuberu

Miloš Vystrčil se nechal slyšet, že by chtěl v Senátu instalovat na památku Jaroslava Kubery lavičku s popelníkem. Má tento nápad podporu?

„Mám pozitivní i negativní reakce od veřejnosti… Věřím, že to vyvolá asociace i takové, že se bude o Jaroslavu Kuberovi mluvit i jako o obhájci tržního prostředí, obhájci demokracie, svobody, vlády práva, že to je připomínka, kterou on si zaslouží,“ nastiňuje.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.