„Krájejte tři dny staré housky...“ Před 100 lety se narodil komik Felix Holzmann, proslavily ho legendární scénky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Felix Holzmann

Právě dnes by Felix Holzmann oslavil 100. narozeniny. Proslavil se hledáním aluminiového klíčku, vysvětloval Karlu Gottovi, kde vzniká tón, obsluhoval v restauraci U Nudle, té své říkal Dáša šá, krájel tři dny staré housky a také zjistil, že jablečný závin chutná jako štrúdl.

Své dětství Felix Holzmann strávil v Litoměřicích. Dům, ve kterém vyrůstal, se nachází na Mírovém náměstí a je na něm i pamětní deska.

Holzmannův humor často vycházel z doslovného uchopení významu slov nebo slovních spojení. Já nerad vařím podle kuchařky. Psali tam krájejte tři dny starý housky. Já nekrájel ještě ani den a už jsem jich měl plnou vanu...“ říkal například v jednom ze svých komických výstupů. 

Legendární scénky

Felix Holzmann vystupoval také v divadle Semafor a několikrát byl zvláštním hostem koncertů Karla Gotta. Jen jednou byla jeho partnerkou v dialogu žena – Iva Janžurová. A vznikla z toho nejslavnější scénka Včera, dnes a zítra.

Felix Holzmann zemřel v roce 2002. Fanoušci si jeho známé i méně známé scénky můžou připomenout díky nové kompilaci s názvem Šprechty v plném počtu.

autoři: Jiří Štefl , als
Spustit audio

Související