Koupíte si dálniční známku, nebo budete dálnice objíždět? Spočítejte, co se vyplatí

03051419.jpeg
03051419.jpeg
Má cenu si kupovat celoroční dálniční známku? Komu se vyplatí a kdo by jen zbytečně utratil 1 500 korun? Markéta a Mirek z Českých Budějovic usoudili, že se jim nevyplatí. A co vy?

„Dřív jsme měli víc důvodů pro cesty do Prahy. Spočítali jsme si, že 10 jízd stačí na to, aby se dálniční známky vyplatila,“ vysvětluje Mirek. „Letos jsme se zamysleli, co nás čeká, a usoudili, že cest nebude tolik, a tak jsme roční známku nekupovali,“ pokračuje.

Dálniční známka se logicky vyplatí těm, kteří dálnice využívají pravidelně. Celoroční stojí 1 500 korun. Jednorázové cesty po zpoplatněných dálnicích můžeme řešit krátkodobou známkou.

Čtěte také

Prodej známek? Vše zůstává při starém

„Zaplatíte 440 korun za měsíční kupón a 310 korun za desetidenní známku,“ popisuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy s tím, že kupóny koupíme na tradičních místech. „Na pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic. Celkem máme asi 7 tisíc prodejních míst,“ vysvětluje.

Letos se tedy nic nezměnilo. Kromě barvy. „Letošní barva ročního kupónu je modrooranžová,“ dodává Tomáš Neřold.

Ale zpět k Mirkovi a Markétě! Ti občas do Prahy jedou a kupují si desetidenní známku. Ta stojí 440 korun. Nevyplatilo by se jim dálnice na trase úplně vynechat?

Čtěte také

Mirkovi a Markétě by se vyplatilo objet dálnici

„Bylo by možné to objet, ale my si koupíme desetidenní dálniční známku a neřešíme to,“ tvrdí Markéta. Kdyby chtěli ušetřit a měli dost času, pak se jim na trase mezi Českými Budějovicemi a Prahou vyplatí dálnici objet.

Trasa je stejně dlouhá a jde jen o spotřebu, která však záleží na řidiči. Jediná ztráta je ta časová, a to na zmiňované trase asi 45 minut.

Výhodnost nebo nevýhodnost dálniční známky proto záleží na tom, jak často dálnice využíváme a jestli máme dostatek času je objíždět. Třeba na nejfrekventovanější trase mezi Prahou a Brnem je rozdíl 15 kilometrů a hodina a půl ve prospěch dálnice.