Koronafokus: Odpovídáme, na co se nejčastěji ptáte

Brazilská varianta koronaviru dorazila do Česka. „Zachránit“ nás může britská mutace, upozorňuje virolog

Koronavirus, který koluje mezi lidmi, už dávno není ten, který se loni rozšířil z Číny. Vlivem evoluce mutuje, a vznikla tak řada nových variant. Některých z nich se vědci obávají víc než jiných. Patří mezi ně i varianta někdy označovaná jako brazilská, která už se objevila i v Česku. 

Kvůli mutacím je brazilská varianta infekčnější než původní virus, a navíc může překonat imunitu lidí, kteří už covid prodělali. Vědci variantu rozpoznali loni u několika lidí, kteří přicestovali do Japonska z Brazílie, kde se mutace šířila ve velkém. Dostala označení P1 a v současnosti její výskyt evidují desítky států včetně Česka. 

Pokud máte otázky související s covidem-19, můžete nám je zaslat na adresu covid@rozhlas.cz.

V Česku se zatím ví o dvou pacientech na Děčínsku. Krajská hygienická stanice ohlásila, že vytrasovala jejich kontakty, ale zatím není jasné, kde se nakazili. Na Děčínsku kvůli tomu zůstávají i tento týden zavřené školy a školky. Otázkou zůstává, o kolika případech výskytu brazilské mutace v Česku zatím nevíme. To platí i o takzvané jihoafrické variantě, která má obdobné varovné mutace a v Česku je také evidováno několik případů. 

Čtěte také

Očkování funguje

Dobrou zprávou je, že proti novým variantám funguje očkování, přestože jeho účinnost může být nižší. Vakcíny do těla dopravují informace o S proteinu, pomocí nějž se koronavirus dostává do lidských buněk. 

Mutace tento protein změnily, ale ne tak radikálně, aby ho imunita vůbec nepoznala. Očkování by navíc i u nových variant mělo chránit proti těžkému průběhu covidu. 

Čtěte také

Souboj mutací

V souvislosti s mutacemi je nyní v Česku specifická situace. Virolog Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR podotýká, že už je u nás značně rozšířená britská varianta, a je proto otázka, jak bude souboj variant v populaci vypadat. Viry se spolu totiž nekříží.

„Nové varianty musí s tou britskou soupeřit, a protože nejsou lepší, jsme tak bizarním způsobem chráněni,“ upřesňuje virolog. Zároveň ale dodává, že dění v Brazílii slouží jako varování, že by se mutace neměly brát na lehkou váhu.

autoři: Štěpán Sedláček , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.