Kontroverzní léčitel Benny Hinn do Prahy nepřijel, diváky pozdravil přes internet

29. duben 2015
Zprávy

Kontroverzní křesťanský kazatel z Kanady Benny Hinn měl rozjet svoji show, na které údajně léčí nemocné, taky v Praze. Jenže podle zjištění Radiožurnálu nakonec nepřijel, protože je sám nemocný, a diváky pozdravil jen přes Skype. Podle kritiků je to další z důkazů, že spíš než o léčení jde při jeho akcích o peníze. Účastníkům Křesťanské konference ohně na letňanském výstavišti to ale příliš nevadilo.

„Já to beru tak, že přijímám od Pána skrze víru, takže nejsem závislá na člověku. Jsem v tomhle svobodná,“ řekla reportérce Radiožurnálu jedna z účastnic akce.

„Přes všechny kontroverze o Benny Hinnovi jsem chtěl zjistit, jaký je to člověk. Na jednu stranu mě to malinko mrzí, že tady není, ale věřím, že byla-li to boží vůle, tak to požehnání bude větší, než kdyby tady byl,“ svěřil se další z návštěvníků.

Organizátoři prohlásili, že kdo je kvůli nepřítomnosti Bennyho Hinna nespokojený, může požádat o vrácení peněz. Celou částku lidé dostanou, pokud o reklamaci požádali ještě před začátkem programu. A když zůstali do poloviny, vrátí jim organizátoři půlku peněz. Lidé prý před programem mohli o nepřítomnosti Hinna vědět.

„Já věřím, že o tom spousta lidí vědělo, protože na nějakém portálu bylo napsáno, že pastor Benny Hinn nepřijede. Nevím přesně, na kterém, to bych lhala, ale já jsem to věděla. Já jsem slyšela od lidí, že na jednom portále je to napsané, že pastor Benny Hinn nepřijede,“ tvrdí jedna z organizátorek Valentina Abbás.Benny Hinn se svými vystoupeními cestuje po celém světě a jeho show navštěvují tisíce lidí. Buduje si pověst novodobého spasitele, zároveň ale budí kontroverze. Kritici mu vyčítají, že z lidí jen tahá peníze a vytváří kult osobnosti.

„V křesťanství nemá jít o to, aby si člověk vytvářel jakési modly nebo bohy, třeba v podobě právě charismatických obdarovaných kazatelů. Ti by je měli směřovat ke Kristu, k Bohu a ne k sobě. A pokud je to právě jenom o Benny Hinnovi nebo o komkoliv jiném, nějaké výrazné osobnosti, která na sebe stahuje pozornost lidí, tak to nebezpečné je zavání to sektářstvím,“ myslí si kazatel Sboru Církve bratrské v Praze David Novák.

Benny Hinn o sobě prohlašuje, že mu Bůh dal moc zázračně léčit třeba hluchotu, slepotu, těžká zranění nebo nemoci, jako jsou AIDS a rakovina. Na jednom z videí dostupném na serveru Youtube povzbuzuje dívku a říká publiku, že právě používá svoje nohy poprvé v životě.

Psychologové upozorňují, že Benny Hinn neléčí, ale pouze ve svém vystoupení používá prvky dobře promyšlené manipulace, hypnózy a sugesce. Jde tak prý jen o dobře šlapající byznys, který Hinnovi přináší miliardy korun ročně.

autor: Zuzana Petráňová
Spustit audio