Kontroverzní kapela v 90. letech rozdělovala společnost. A mladí po ní šíleli

13. duben 2016
Svobodná a divoká 90. léta

Irská rodina, žijící ve Španělsku a Německu na obytné lodi nebo v dvoupatrovém autobusu, vyvolávala počátkem 90. let davové šílenství připomínající nejlepší roky Beatles. Devět převážně dlouhovlasých sester a bratrů (z celkových 12), oblečených ve stylu „gypsy and vagabond“, dělilo veřejnost na ty, kteří je buď milovali, nebo nesnášeli. Nic mezi.

Kelly Family okupovali žebříčky hitparád, prodávali miliony alb, vydělávali miliony dolarů. Přitom ještě nedlouho předtím hrávali po ulicích a na slavnostech za minimální honoráře. Na začátku 80. let se na okamžik chytili v některých evropských hitparádách s písní Who´ll Come With Me (známou také jako David´s Song), která se ale celosvětově prosadila až o téměř 15 let později.

Hity jako Angel, Nanana, I can’t help myself nebo Roses Of Red zněly v 90. letech odevšad. V letech 1995 a 1997 zavítali výrobci sladkobolných kýčů – jak o Kelly Family psávali kritici – i do Česka. Také u nás vzbudili naprosté nadšení mezi jednou generací mladistvých.


Svobodná? Divoká? Jaká byla 90. léta ve skutečnosti? Připomeňte si je.

Hvězda rychle zhasla

Nejednalo se však o stálici, zájem o rodinnou kapelu během pár let vymizel. Na přelomu tisíciletí se někteří z nich vydali na sólovou dráhu, ale bez úspěchu.

Když nedávno jedna z členek Kathy Kelly přijela do Česka, její přítomnost, až na výjimky, nikoho nevzrušila. Její bratr Jimmy u nás dokonce několikrát hrál se svou skupinou. K vystoupením mu stačilo například divadlo ve Slaném.

Připomeňte si jeden z nejslavnějších hitů Kelly Family:

autor: Pavel Hrabica
Spustit audio