Kontaktní čočky a nutná hygiena

Kontaktní barevné čočky

Dnešní povídání o zdraví je určeno hlavně vám, kteří trpíte některou z očních vad, začali jste nosit kontaktní čočky a nejste si zcela jisti, jaká úskalí vás čekají, například při plavání v moři nebo v případě rozhodnutí poznávat o dovolené podmořský svět. Ať už se koupete v moři, v bazénu nebo v přírodní vodní nádrži, je v první řadě nutno myslet na hygienu. S kontaktní čočkou v oku se vždy vystavujete vyššímu riziku infekce. Povídali jsme si o tom s olomouckou lékařkou Michaelou Najdekrovou.

Nejdekrová: Na kontaktní čočce se mohou usadit různé bakterie či plísně, které se hlavně při vyšší teplotě a nedodržování hygienických pravidel rychle množí. Pouzdro na čočky musí být v naprosté čistotě, také naše oči mohou být více podrážděné, vylučují více slz ve kterých jsou bílkoviny a ty pak na čočce zůstávají.

Kontaktní čočka na oku drží díky přilnavostí slzného filmu.

Nejdekrová: Přesně tak a v okamžiku styku s vodou, hlavně mořskou je veliké riziko, že se čočka uvolní a odplave. Proto se používají těsnící plavecké brýle nebo čočky na jednodenní použití. Případná ztráta také tolik nebolí jako nemilá příhoda s čočkou roční.

Pokud vidíte špatně do dálky a máte dioptrie minusové, můžete si opatřit plavecké brýle s dioptrickými skly. Jsou ale odstupňovány maximálně po půl, ne po čtvrt dioptrie a pouze do určité hranice. Používám čočky. Mohu se přihlásit do potápěčského kurzu?

Nejdekrová: Při vysokém stupni krátkozrakosti hrozí poškození oční sítnice a tak to příliš nedoporučujeme pro nebezpečí jejího možného odchlípení.