Konec městských skládek? Unikátní česká technologie pomáhá zužitkovat komunální odpad
I to, co běžně považujeme za odpad, může být cenným zdrojem surovin. Na Slovensku například od příštího roku zavedou zálohový systém na PET lahve – právě proto, aby bylo možné tuto surovinu lépe znovu zpracovávat. Česká společnost LOGeco teď představila zařízení, které by si mohlo poradit i s materiály z běžného odpadu. Zbavíme se díky nové technologii odpadu, který dnes vyhazujeme na skládky?
„Na začátku byla technologie, která umí zpracovávat odpad, a na konci je technologie, která umí zpracovávat odpad tak, jak to nikdo na světě nedokáže,“ shrnuje ředitel LOGeco Miroslav Šilhán.
Toto zařízení umí z netříděného odpadu „vytěžit“ produkty, které se dají dále využít. Konkrétně – tato technologie dokáže například katalytickým štěpením rozkládat organické složky z komunálního odpadu a vytvářet z nich kapalinu s vysokým podílem aromatických uhlovodíků. Tou pak můžeme nahradit surovou ropu například při výrobě polyethylenu.
Budoucnost komunálního odpadu
„Naše technologie je v současnosti na zpracování odpadu nejekologičtější,“ shrnuje Miroslav Šilhán – s tím, že se tato technologie může stát nadějí pro řadu českých obcí.
Čtěte také
„Města a obce řeší problém, co dál. Uvázat se firmám, které se zabývají odpadem, nebo si například pořídit naši technologii a nevydávat tolik prostředků za zpracování odpadu, potažmo za zpracování touto technologií dostávat peníze?“
Obce tak mohou nejenom ušetřit na zpracování odpadu, zároveň mohou vydělat na zpeněžení výstupů. „Obec nemusí dát z rozpočtu ani korunu, přitom bude technologii provozovat a technologii splátkovat jako na leasing. Formou výkupu umíme obcím zajistit příjem,“ shrnuje Miroslav Šilhán.
Jak to vypadá při samotném zpracování odpadu prostřednictvím nové technologie? A komu – kromě obcí – bude tato technologie sloužit? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R s Miroslavem Šilhánem.
Související
-
Chemická recyklace je budoucnost zpracování plastového odpadu, věří v Německu
Německá společnost BASF, jedna z největších chemických firem na světě, testuje proces díky kterému je možné recyklovat až dvě třetiny všech plastových odpadů.
-
Z čistírny zpátky do městských ulic. Vědci z VŠCHT postavili zařízení na recyklaci odpadních vod
Členské země EU budou muset začít využívat recyklovanou vodu. Vědci z VŠCHT se proto rozhodli postavit zařízení, které zvládne dočistit vodu z čistírny odpadních vod.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.