Konec městských skládek? Unikátní česká technologie pomáhá zužitkovat komunální odpad

18. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hradec Králové platí za likvidaci černých skládek stále víc peněz. Posvítí si na jejich zakladatele

I to, co běžně považujeme za odpad, může být cenným zdrojem surovin. Na Slovensku například od příštího roku zavedou zálohový systém na PET lahve – právě proto, aby bylo možné tuto surovinu lépe znovu zpracovávat. Česká společnost LOGeco teď představila zařízení, které by si mohlo poradit i s materiály z běžného odpadu. Zbavíme se díky nové technologii odpadu, který dnes vyhazujeme na skládky?

„Na začátku byla technologie, která umí zpracovávat odpad, a na konci je technologie, která umí zpracovávat odpad tak, jak to nikdo na světě nedokáže,“ shrnuje ředitel LOGeco Miroslav Šilhán.

Toto zařízení umí z netříděného odpadu „vytěžit“ produkty, které se dají dále využít. Konkrétně – tato technologie dokáže například katalytickým štěpením rozkládat organické složky z komunálního odpadu a vytvářet z nich kapalinu s vysokým podílem aromatických uhlovodíků. Tou pak můžeme nahradit surovou ropu například při výrobě polyethylenu. 

Budoucnost komunálního odpadu

„Naše technologie je v současnosti na zpracování odpadu nejekologičtější,“ shrnuje Miroslav Šilhán – s tím, že se tato technologie může stát nadějí pro řadu českých obcí. 

Čtěte také

„Města a obce řeší problém, co dál. Uvázat se firmám, které se zabývají odpadem, nebo si například pořídit naši technologii a nevydávat tolik prostředků za zpracování odpadu, potažmo za zpracování touto technologií dostávat peníze?“

Obce tak mohou nejenom ušetřit na zpracování odpadu, zároveň mohou vydělat na zpeněžení výstupů. „Obec nemusí dát z rozpočtu ani korunu, přitom bude technologii provozovat a technologii splátkovat jako na leasing. Formou výkupu umíme obcím zajistit příjem,“ shrnuje Miroslav Šilhán.

Jak to vypadá při samotném zpracování odpadu prostřednictvím nové technologie? A komu – kromě obcí – bude tato technologie sloužit? Poslechněte si celý podcast Budoucnost R s Miroslavem Šilhánem.

autoři: Vojtěch Koval , als
Spustit audio

Související