Konec bezradného pobíhání po parkovištích. Autonomní vůz k vám sám přijede, popisuje odborník z ČVUT
Autonomní vozy, to jsou auta, která se řídí sama. Nejlepší podmínky pro vývoj aut bez řidiče má zřejmě společnost Tesla, vozy bez řidiče testuje také Google a pozadu nezůstávají ani tradiční automobilky, připomíná Zdeněk Hanzálek z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
„Automobilky jsou ve vývoji autonomních vozů daleko, mají připravenu spoustu komponentů a mnohé z nich můžeme vidět u luxusnějších automobilů,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. A jak připomíná, automobilky od sebe navzájem kopírují. „To je jedna ze základních inženýrských dovedností. Víte, kam jdete, napodobujete své konkurenty. Když vidíte realizaci u někoho jiného, je to jednodušší,“ popisuje.
Problematika autonomních vozů se však neomezuje jen na vědeckou sféru. „Jde také o společenskou otázku a o otázku bezpečnosti,“ připomíná a dodává: „Americká asociace pro bezpečnost na dálnicích klasifikuje vozy.“ Do prvního stupně byly například zařazeny vozy, které za vás přidávají plyn a brzdí.
V budoucnosti tak třeba nebudete muset dlouhé minuty pobíhat po velkém parkovišti a marně vzpomínat, kde jste zaparkovali. „Stačí přijít, zadat kód a třeba ani nebudete vědět, kde auto parkuje. Ono za vámi jednoduše přijede,“ nastiňuje Zdeněk Hanzálek. „Pracujeme na tom, aby se složité algoritmy vešly do zařízení, které potřebuje málo energie,“ zmiňuje v souvislosti se svou prací na ČVUT.
„Je na nás, abychom nebyly ovce vláčené technologickými giganty, ale abychom měli také legislativu a stát, který bude podmínky upravovat,“ připomíná.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.