Koncem století může být v Česku až o 80 % méně sněhu, zjistil superpočítač

Jaké klima můžeme čekat v příštích desetiletích brzy napoví vědecký projekt Perun. Superpočítač Aurora v pražských Komořanech právě modeluje klimatické podmínky v Česku na konci 21. století. Odhaduje, jak se v Česku projeví sucho a další dopady klimatické změny. Výpočet prvního scénáře dokončí ještě letos v říjnu.

Nacházíme se u počítače velikosti menšího přepravního kontejneru. „Tady vidíte vodní chlazení,“ ukazuje vedoucí oddělení numerických předpovědí počasí Českého hydrometeorologického ústavu Radmila Brožková.

Čtěte také

Počítač tento týden dokončí práci na klimatickém scénáři, který na rozdíl od globálních nebo evropských modelů počítá s přesněji vymezenými pohořími a dalšími rysy české krajiny ve vysokém rozlišení. O to by měly být výsledky přesnější.

„Počítáme ve stejném rozlišení jako předpovědní model, to znamená 2,3 kilometru,“ upřesňuje hydrometeoroložka.

Jarní tání o měsíc později

Pak poslouží řadě vědců z dalších oborů. Jedním z nich je i hydrolog Michal Jeníček z Přírodovědecké fakulty UK. „Koncem tohoto století můžeme očekávat pokles klidně o 60 až 80 procent, co se týká množství sněhu. A co se týká nástupu jarního tání, tak tam můžeme očekávat posun třeba až o měsíc oproti současnému stavu,“ nastiňuje pesimistickou vizi.

Tu by měl superpočítač Aurora v Komořanech dokončit už za pár týdnů. Počítá s tím, že emise skleníkových plynů rychle porostou. Pak se vrhne na další, tentokrát o něco optimističtější scénář.

Spustit audio

Související