Komunikace je základním kamenem všeho, říká laureát ceny Muzea romské kultury pro rok 2018 David Tišer

7. listopad 2018

Cenu Muzea romské kultury od roku 2009 každoročně získává významná osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury. V minulosti byla udělena například etnoložce Evě Davidové nebo historikovi Ctiboru Nečasovi. A kdo cenu získal v roce 2018?

“Jde o mou první cenu, kterou jsem kdy dostal. Neuvěřitelně si jí vážím a stejně jako všech, kteří byli přesvědčeni o tom, že ji mám získat zrovna já. Nikdy jsem si nemyslel, že bych ji mohl dostat a přesto ji mám. Takže děkuji,” říká laureát ceny Muzea romské kultury David Tišer. Ten byl oceněn mj. za organizaci kulturního života a za vytrvalé a statečné úsilí ve věci zlepšování kvality soužití Romů a majority.

“To je jedna z nejtěžších věcí, které dělám. Nejenom na přednáškách obhajuju naše lidství. Myslím si, že i malé činy – přednášky, debaty, veřejné diskuze – k něčemu jsou. Komunikace je základním kamenem všeho. O tom jsem přesvědčen.”

David Tišer poukazuje na to, že jedna z nejtěžších věcí je bojovat proti stereotypům. Jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit.

“Je těžké říct, do jaké míry se mi daří odbourávat předsudky. To mohu hodnotit jenom podle zpětných vazeb. Lidé mi volají, že jim to v něčem otevřelo oči. Předsudky ale nebourám jenom u majority, ale snažím se o to i v romské společnosti. Tam cílím jak na smýšlení o majoritě, tak o LGBT komunitě. A myslím si, že se to daří. Nejlépe se to daří, co se týče romské LGBT komunity. Za šest let, co o tomto tématu diskutujeme, pořádáme různé kampaně, provozujeme poradnu a máme v krajích své konzultanty, je zlepšení znát. Evidentní, razantní, velké. V porovnání s tím, že předtím nic takového neexistovalo.”

David Tišer (vpravo dole) vedle romského alegorického vozu na Prague Pride 2015

Tišer řadu let přednáší o Romech a jejich kultuře nejen sociálním pracovníkům, ale i pedagogům nebo policistům.

“Moji kolegové se nejvíce bojí jít mezi policisty, což je dáno jejich povoláním. Oni opravdu řeší kriminální činy. Tzn., že když už s někým z minority přijdou do kontaktu, je to proto, že něco provedl. Nedá se říct, kdo předsudky trpí víc. Někdy mě překvapí sociální pracovník, jindy pedagog nebo policista, jindy chodec.”

David Tišer má v plánu se spolkem AraArt po úspěšné divadelní hře ... a zase jsme spali pindral vrhnout tentokrát na komedii:

“Hořkou komedii, ale to je nejtěžší žánr. Uvidíme, jestli se nám to podaří. Zároveň budeme žádat v divadle Archa o residenci, což také doufám, že se podaří.”

autor: ide
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.