Kolegové chápou, že vyjádření Jany Černochové bylo ovlivněné emocemi, komentuje diplomat z ministerstva

30. říjen 2023

Izrael přitvrdil v útocích na teroristy Hamásu v Pásmu Gazy, je za to kritizován třeba Tureckem a některými mezinárodními organizacemi. Český postoj se nemění, Izrael má právo na sebeobranu, říká ředitel odboru států Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Petr Hladík. Vyjádření Jany Černochové (ODS), která v reakci na rezoluci OSN navrhovala, aby Česko z OSN vystoupilo, označuje za ovlivněnou „rozjitřenou atmosférou a emocemi“.

Pro rezoluci, která vyzývá k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a Hamásem, hlasovalo v OSN 120 států a 14 včetně Česka nebo Spojených států bylo proti.

Čtěte také

„Kolegové, ať už v zahraničí nebo diplomaté tady v Praze, chápou rozjitřenost té atmosféry a určitou míru emocí, která mohla toto vyvolat. Ale právě proto, že všichni slyšeli vyjádření našich nejvyšších ústavních činitelů nebo pana ministra Lipavského, tak si myslím, že tomu nějakou zásadní váhu nepřikládají,“ domnívá se Petr Hladík.

„Koneckonců právě to, k čemu došlo na Valném shromáždění OSN, je přesně to, o co byl jak ministr Lipavský, když navštívil jako první zahraniční představitel Izrael, tak posléze pan premiér Fiala izraelskou stranou žádán. To znamená podpořit stát Izrael na mezinárodních fórech. A Česká republika tím, že hlasovala ve skupině 14 státu proti této rezoluci, tak přesně dokládá, že česká diplomacie i v tomto ohledu plní sliby.“

Má ministerstvo zahraničí nějaké nové informace o počtu Čechů v Gaze? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.