Kofein jen maskuje konzumaci alkoholu. Opilci se tak ale vystavují vyššímu riziku

18. duben 2017
Alkohol

Navzdory obecně rozšířené pověře, že opilcům se většinou nic nestane, má konzumace alkoholu na svědomí řadu vážných zranění. Výjimečně zákeřný je v tomto ohledu alkohol míchaný s energetickými nápoji. Vyplývá to z nové studie publikované v časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

Energetické nápoje obsahují kromě jiného cukry, vitamíny, aminokyselinu taurin, různé rostlinné výtažky a v neposlední řadě i velké množství kofeinu. V jedné plechovce může člověk vypít víc kofeinu než v pěti šálcích silné kávy nebo deseti „třetinkových“ lahvích koly.

Není proto nijak obtížné se kofeinem „předávkovat“. Počet lidí, kterým se po nadměrné konzumaci energetických nápojů udělalo tak špatně, že museli vyhledat lékařskou pomoc, stoupl ve Spojených státech za pět let na dvojnásobek. Asi šedesát procent z nich nepilo nic jiného než energetické nápoje. Ostatní tyto nápoje kombinovali s návykovými látkami. Asi patnáct procent mělo problémy po pití energetických nápojů s alkoholem.

Kofein má na lidský nervový systém výrazné stimulační účinky. O tom, že dokáže do určité míry potlačit projevy opilosti, se ví už dlouho. Proto patří silná káva k oblíbeným lidovým prostředkům pro „vystřízlivění“. Alkohol posiluje chuť podnikat nebezpečné kousky. Opilci jsou proto častými účastníky dopravních nehod ale i rvaček. Mnoho lidí si rizika spojená s pitím alkoholu uvědomuje a kombinují ho s energetickými nápoji v naději, že se díky kofeinu udrží ve střízlivém stavu. Ve skutečnosti tak rizika ještě zvyšují. Kofein potlačí pouze subjektivní pocity opilosti, ale neoslabí dopady alkoholu na činnost mozku. A už vůbec nedokáže snížit hladinu alkoholu v krvi.

Čtěte také

„U většiny lidí kofein jen maskuje projevy opilosti,“ říká psycholožka a spoluautorka studie Audra Roemerová. „Alkohol navozuje u lidí únavu, a tak si jdou raději domů lehnout. Energetické nápoje tenhle pocit zaženou a lidé pak velmi snadno podcení, jak moc už jsou opilí. Domů nejdou a konzumují další alkohol. Chuť pouštět se do riskantních činností tak u nich dále roste.“

Čísla statistik hovoří jasnou řečí. Konzumenti energetických nápojů s alkoholem čelí výrazně vyššímu riziku úrazu než lidé, kteří vypijí stejné množství alkoholu bez kofeinu.

Autory studie překvapilo, jak málo se toho dosud ví o účincích alkoholu v kombinaci s kofeinem. V současné době se svými spolupracovníky vyhodnocují data z mnoha lékařských pohotovostních služeb a snaží se dopátrat faktorů, které mají na rizika úrazů po konzumaci energetických nápojů s alkoholem vliv. Doufají, že najdou prostředky pro účinnou prevenci.

autor:Jaroslav Petr
  • Reportáž
  • alkohol
  • kofein
  • studie