Knihy 2022: Detektivky, romány a lidové vypravěčství. Jaké knižní novinky nás letos čekají?
Česká nakladatelství zveřejňují své ediční plány pro letošní rok. Vedle zahraničních spisovatelů a překladových titulů se na jejich stránkách objevují taky zavedení čeští autoři. Jaké nové knihy pro své čtenáře připravili?
Román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně vyšel před 10 lety a ihned se stal bestsellerem. Autorka za něj dostala cenu Josefa Škvoreckého i Magnesii Literu. Titul byl přeložen do více než 10 jazyků. I díky tak zásadnímu úspěchu Žítkovských bohyní je další titul Kateřiny Tučkové hodně očekávaný. Měl by vyjít v dubnu v nakladatelství Host pod názvem Bílá voda.
Skrytá církev za normalizace
I tentokrát půjde o historicky podložený příběh. Sledovat bude dramatické životy jeptišek po zrušení klášterů v bývalém Československu v 50. letech minulého století.
Čtěte také
„Ty sestry byly poslány do fabrik a na těžké práce, do zemědělství a samozřejmě řada z nich také do vězení,“ přibližuje téma knihy šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík.
Autorka strávila dlouhé hodiny v archivech. Klíčovou roli pro ni hraje i osobní zkušenost. Sama si vyzkoušela žít v klášteře a na okamžik být řádovou sestrou.
„Ten román líčí ale také život takzvané skryté církve za normalizace, kdy byly ženy tajně vysvěceny na kněze. Je tam ještě jedna rovina, a to je obžaloba nejen minulého režimu, ale také oficiální katolické církve, která po tisíciletí odmítá přiznat ženám důstojné místo v její hierarchii,“ objasňuje Balaštík.
Továrna na maso
Historický román chystá i český spisovatel Miloš Urban. V knize Továrna na maso čtenáře vezme do období před 100 lety, konkrétně na jatka do pražských Holešovic.
„Neřekl bych, že to je kriminální román, i když tady určité kriminální vlákno je také. V těch 20. letech se rozmohl zločin hlavně na železnici, maso se vozilo na pražská jatka. A právě vlaky a vagóny byly pravidelně vykrádány,“ říká Urban.
Čtěte také
Ještě před třemi lety byl spisovatel smířený s tím, že už nic nového nenapíše. Inspirací se mu nakonec stala jeho oblíbená pražská čtvrť, kterou musel opustit.
„Holešovice jsou čtvrť, z které se neodchází. Jak říkám, leda tak nohama napřed. Ale musel jsem se odstěhovat, tak jsem se chtěl tady s tím místem nějakým zvláštním způsobem rozloučit. Typicky mě to znamená, že jsem o něm napsal román,“ vypráví.
Pověsti a legendy
Titul Láska v době globálních klimatických změn nadchl před čtyřmi lety českou literární scénu a jeho autor Josef Pánek za něj dostal cenu Magnesia Litera. Krátkou novelu načetl jako audio knihu herec David Novotný. I přesto, že se její autor za spisovatele nepovažuje a věnuje se hlavně práci vědce v oboru molekulární genetiky, vyjde mu letos další kniha, a to román s názvem Jsem jejich bůh.
A na novinku chystá i česká spisovatelka Bianca Bellová. Má podobný název jako její nejúspěšnější román Jezero. Tentokrát vezme své čtenáře na ostrov. Příběh, který začala psát na začátku pandemie Covidu-19, ale bude odlišný od jejích předchozích knih. Pracovat v něm bude například s pověstmi a legendami. Spisovatelka tím chce vzdát hold českému vypravěčství.
Související
-
Bianca Bellová: Samozřejmě, že se podívala a Divný sen
Pomocí seznamovací aplikace můžete najít svou životní lásku. A nebo taky ne. Druhá povídka se jmenuje Divný sen. Přinutí nás přemýšlet, jaký je vlastně vztah snu a reality.
-
Kdo je trochu psychologem, bude tušit konec, říká Marek Epstein. Napsal detektivku pro divadlo
Měla to být hra o pravdě, jak jsem schopni pravdu vnímat, jak jsme schopni ji ohýbat a jak nejsme schopni ji kolikrát najít, říká o Mléčné dráze Marek Epstein.