Kim i Trump válečnickými výkřiky jen odvádějí pozornost od vlastních problémů, soudí bezpečnostní expert

4. říjen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kim Čong-un

Je vyostřená situace mezi severokorejským vůdcem a americkým prezidentem jen hrou slov, nebo je válka se Severní Koreou na spadnutí? „Nepřeceňujme prohlášení severokorejského vůdce. Mají význam především pro jeho vlastní obyvatelstvo,” soudí bezpečnostní expert a vojenský analytik Lukáš Dyčka v rozhovoru s Lucií Výbornou.

„Nedaří-li se vám ekonomicky a nepřicházejí-li reformy, pomáhá válečnická rétorika upevnit legitimutu režimu,” vysvětluje Dyčka s odkazem na pozici severokorejského vůdce Kim Čong-una.

A podobně je na tom prý se svými výroky i americký prezident Donald Trump. „V mnoha oblastech je kontroverzní, severokorejský problém mu pomáhá odvést pozornost k něčemu, co Američané shodně nemají rádi, a to je komunismus, Severní Korea a jaderné zbraně,” soudí expert.

Přesto je podle něj namístě mít alespoň trochu strach, jaderné zbraně jsou totiž univerzální problém, obzvlášť ty ve špatných rukou. „Nicméně máte-li funkční raketový deštník, je riziko nižší,” upozorňuje na americkou protiraketovou obranu na ostrově Guam.

Hrozí omezená válka?

A nebojí se prý ani někteří Jihokorejci, byť se to, viděno evropským pohledem, může zdát nepochopitelné. „V Jižní Koreji dokonce zaznívají hlasy, které jsou rády, že KLDR jadernou zbraň má, po případném sjednocení by totiž šlo o celokorejskou zbraň. Nejde ovšem o nijak mainstreamové hlasy,” popisuje Dyčka.

Pokud byste se tedy zeptali, jak na vztahy se Severní Koreou nahlížejí třeba obyvatelé Soulu, dostali byste úplně jinou odpověď. „Mají strach, především z tradičních zbraní, které je můžou ohrozit. Pokud by navíc došlo k válce, čelila by Jižní Korea ohromné mase severokorejských uprchlíků ženoucích se na jih,” dodává.

Scénáře možné války s KLDR tak existují už dnes. Ten nejčastějí z nich se týká jaderných zbraní. „Častá úvaha počítá s tím, že by došlo k omezené válce vyvolané Spojenými státy a mířící na severokorejská jaderná zařízení,” naznačuje. „Existují indicie, že by KLDR tento konflikt nechtěla riskovat, protože by to znamenalo její konec.”

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...