Když zachraňujeme ohrožená zvířata, zachraňujeme sami sebe, tvrdí americký fotograf Sartore

30. říjen 2017

Světoznámý americký fotograf a dlouholetý spolupracovník National Geographic Joel Sartore už víc než 11 let objíždí zoologické zahrady a dělá studiové fotografie zvířatům. Rozhodl se, že postupně vyfotí všechny druhy žijící v zajetí. K jeho modelům patřila i samice nosorožce bílého Nabiré, za kterou Sartore přicestoval do ZOO ve Dvoře Králové. Tento týden otevřel svou výstavu o projektu Fotoarcha ve Varšavě.

„Doufám, že projekt stihnu dokončit dřív, než umřu. Nedělám to pro zábavu, ale vnímám to jako poslání: ukázat světu všechny krásy přírody, než její velká část zmizí kvůli vymírání druhů,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro Magazín Leonardo americký fotograf.

Projekt je zhruba v polovině. „Po 11 letech práce jsme vyfotili asi 7500 druhů, ale myslím, že to zabere ještě 15 let. Některé druhy bezpochyby vyhynou, než se k nim dostaneme.“


„Pandy, papoušci a nosorožci jsou pro nás zajímavá a charismatická zvířata. Investuje ale někdo balík peněz do záchrany hnědé žáby nebo do drobné rybky střevle potoční? Tito tvorové štěstí mít nebudou.“

To, že některé zvířata nejsou tak roztomilá, rozhodně hraje při jejich záchraně roli. „Na východě Ruska žije pták, který se jmenuje jespák lžícozobý. Heroickým výkonem ho ornitologové zachránili před skoro jistým vyhynutím. Měl štěstí, že jeho zobák je ve tvaru lžíce. Kdyby byl obyčejnější, snažili by se lidé tolik o jeho záchranu?“

„Snažím se prostřednictví fotek ukázat, že každé zvíře je uměleckým dílem, bez ohledu na to, jak je malé, barevné nebo všední, každé je unikátem. Mnoho z nich se vyvíjelo miliony let a všechna stojí za záchranu.“

Konečný výsledek projektu Fotoarchy lze špatně změřit, uznal fotograf. „Nevím, jak spočítat dopad toho, že na naší výstavu přijde školní třída. Ale vím, že to dětem musíte dávat pod nos celé roky, aby se naučily přemýšlet o svých činech a o tom, jak jsou propojené s přírodou.“

„Potřebujeme včely, mouchy, motýly, aby opylovali ovoce a zeleninu, které jíme, potřebujeme tropický deštný les, ve kterém nikdo nezasahuje, aby reguloval déšť v oblastech, kde pěstujeme plodiny. Když pokácíme rovníkový prales, pokazíme vzorce koloběhu vody tak, že už nebude možné předvídatelně pěstovat plodiny, a miliony lidí zemřou hlady, chudí lidé, kteří si nebudou moci dovolit drahé potraviny.“


„Chtěl bych aby lidé přestali přemýšlet jen o Kim Kardashian, cenách benzínu a fotbalu. Aby mysleli na to, že když jiné druhy mohou vyhynout, může se to stát i nám. Snad lidé chápou, že když zachraňujeme jiné druhy, zachraňujeme ve skutečnosti sami sebe. Doufám, že si lidé uvědomí, že jídlo nepochází z obchodu, ale z přírody.“

Aktivista připomněl, že rozhodnutí o budoucnosti planety je na každém z nás, protože doslova volíme peněženkou. „Uvažujte nad tím, jak utrácíte peníze. Jestli nekupujete příliš mnoho masa, protože to životní prostředí velmi zatěžuje. Dobře zateplete svůj dům, abyste neplýtvali oxidem uhličitým.“

„Jezděte v menším autě, používejte veřejnou dopravu. Když kupujete palmový olej nebo nábytek z exotického dřeva, tak kácíte deštný les. Jsou to spotřebitelská rozhodnutí, na kterých záleží. A ještě něco: staňte se členem místní zoologické zahrady a pomozte jí. Dávat ZOO peníze a stát se jejím členem je pro ochranu volné přírody skvělá věc,“ vzkázal Joel Sartore.

autoři: oci , vid
Spustit audio