Když se sny plní. Jaká přání pomohla splnit Ježíškova vnoučata?

„Potřebujete se někomu vypovídat.“ O zdraví pečovatelů o seniory v Mělníku se starají kouči

Už od zítřka se znovu kdokoli může zapojit do projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata. Obdarovat může nejen seniory v domovech důchodců. Aby se pečovatelé dobře starali o své klienty, stará se například mělnický domov Senlife taky o své zaměstnance. Díky projektu Ježíškova vnoučata jim nabízí i pravidelná setkávání s koučem. Zaměstnanci s ním můžou probírat starosti pracovní i soukromé, což jim pomáhá jako prevence vyhoření.

Při náročné profesi pečovatelky vedení kouče paní Jarmile jejími slovy velice pomohlo. „Každý máme nějaké problémy, jak osobní, tak i v práci. Když přijdete ráno do práce a domů až pozdě večer, tak se vám to všechno shromažďuje a potřebujete se samozřejmě taky někomu vypovídat. Ten pan kouč byl tak dobrý a bylo to tak pozitivní, že jsem mu všechno mohla říci,“ vzpomíná.

Když dostala prostor vyjádřit starosti, které si brala z práce domů, je teď ve svém životě spokojenější. „Ten pan Radek mi vždycky řekl, jakým způsobem to mám vidět, jak se mám zamyslet, co mám hodit za hlavu,“ popisuje pečovatelka Jarmila.

Čtěte také

Koučovací program od organizace Mila si pochvaluje i zdravotní bratr Marek Juchec. S koučem řešil třeba to, jak se vyrovnat se smrtí seniora, kterého měl rád, nebo jak zabránit vyhoření.

„Poznal jsem na sobě už takovou nechuť k tomu povolání. V mém okolí nebyl nikdo, kdo by si se mnou o tom mohl popovídat. Ti lidé tomu kolikrát nerozumí nebo dávají těmto problémům malou váhu. Takže já za sebe můžu říct, že mi to určitě pomohlo jako prevence vyhoření,“ říká zdravotní bratr.

Aby sem chodili rádi

S nápadem zapojit se do koučovacího programu pro pečovatele a zdravotníky přišla vedoucí domova pro seniory Senlife Barbora Drástová. „My se obecně snažíme starat o naše zaměstnance. Myslíme si, že když se budeme my dobře starat o personál, tak oni se pak budou dobře starat o ty naše seniory,“ míní manažerka.

Čtěte také

Organizace Mila pro domov nezajišťovala jenom koučing pro pečovatele, ale díky Ježíškovým vnoučatům i školení pro management.

„Můj ideál je, aby ten zaměstnanec sem chodil rád. Tak co pro to můžu udělat? Například abychom dobře komunikovali, aby zaměstnanci o všem věděli. Mila mi třeba poradila s tím, jak dělat porady – už třeba přinést tam kafe a dortíky, pak hned může být lepší nálada – až po nějaké dílčí situace, se kterými jsem si nevěděla rady, například jak poskládat tým,“ rozebírá, co s kouči řešila.

Péče o zaměstnance z domovů pro seniory zdá se vyplatí. Aspoň podle pečovatelky Jarmily. Setkávání s koučem bere jako zaměstnanecký benefit a i kvůli němu se jí zaměstnavatele měnit nechce.

„Oni se nám snaží samozřejmě pomoct, protože moc dobře vědí, že ta práce není nic lehkého a málokdo to taky chce dělat. Ale já si myslím, že pro nás dělají maximum a stále hledají něco lepšího,“ dodává Jarmila.

autoři: Iva Vokurková , jkh
Spustit audio