Když na pohovoru spatřili Roma, zůstali v šoku, vzpomíná na své začátky Rastislav Baláž, držitel ocenění Osobnost vědy a techniky do 35 let
O tom, že životní sny mají i reálnou podobu, svědčí i příběh Ing. Rastislava Baláže. Vyrůstal pod Tatrami a v současnosti pracuje v Elektrotechnickém výzkumném a projektovém ústavu v Nové Dubnici. Jeho životní příběh zaznamenal Robert Hoza:
„Strojírenskou fakultu jsem si vybral, protože už na střední škole jsem studoval strojírenství na Střední průmyslové škole v Popradu. Tam (na střední škole) jsem se dozvěděl, že přichází z Japonska nový obor mechatronika, což mě přesvědčilo jít studovat na strojírenskou fakultu. Chtěl jsem se mechatronice ve 4. a v 5. ročníku věnovat.“
Bližší vysvětlení a zaměření pojmu mechatronika zní:
„Jednou větou jde o kombinaci tří vědních oborů – strojírenství, elektronika a software. Člověk, který tento obor studuje, by měl mít přehled ve všech těchto oborech. Záleží ovšem, zda studuje na strojírenské nebo elektrotechnické fakultě.“
Po absolvování studia následovalo krátké působení v akademickém prostředí:
„Na Katedru biomedicínského inženýrství a metrologie jsem se dostal proto, že tam zrovna bylo jedno volné místo odborného asistenta. Šlo o jeden semestr. Pak přišlo období, kdy se začalo z vysokých škol propouštět, tak jsem s otcem dělal stavební práce. Protože jsem si dlouho nemohl najít práci, chodil jsem dělat na stavby jako obyčejný stavební dělník, resp. jako jejich pomocník.“
Rastislav Baláž si dál hledal zaměstnání odpovídající získanému vzdělání:
„Protože jsem nemohl sehnat práci v blízkém okolí, tedy v Popradě a v Košicích, začal jsem hledat práci po celém Slovensku. Oslovoval jsem firmy, které mají něco společného s vývojem. Dostavil jsem se na několik pracovních pohovorů. Několikrát se mi stalo, že se mě ohledně práce neptali na nic. Když spatřili Roma, zůstali v šoku. Zřejmě si řekli, že Roma ve firmě nechtějí, tak se mě ani na práci neptali. Ať máte titul nebo ne, pro některé lidi jste pořád jen obyčejný Rom. Nakonec se mi ale podařilo přijít na pracovní pohovor do Elektrotechnického ústavu v Nové Dubnici, kde mě úspěšně přijali.“
„Během pracovního pohovoru mě pan ředitel vzal do výroby a ukázal mi, co se snaží ve firmě vyvíjet. Ukázal mi zbraňové stanice. Zůstal jsem překvapený a řekl si, že bych tam chtěl pracovat. Což se povedlo.“
V roce 2016 získal Rastislav Baláž ocenění Osobnost vědy a techniky do 35 let.
„V prvé řadě mě potěšilo, že mě pan generální navrhl na tuto cenu. A to, že jsem ji získal, pro mě znamená hodně.“
Na závěr Rastislav Baláž přidává své krédo a odkaz věnovaný romské mládeži:
„Dal bych všechno, co vím, za polovinu toho, co nevím. Chtěl bych apelovat na ty, co se rozhodují o tom, co by chtěli studovat. Jděte studovat přírodní, technické vědy, atd. A ať už se rozhodnete pro střední, nebo vysokou školu, zapamatujte si jednu věc. Kamarádi nejsou všechno! Až dostudujete, kamarádi tu nebudou. To vy si budete hledat práci, vy budete chtít profesionálně růst. Proto se učte, co jen to půjde.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Černochová chce od července zvýšit vojákům výplaty o několik tisíc. Metnar kritizuje načasování
-
Havlíček: Tlačme, až obchodně vydírejme KHNP, jsou to naše peníze. ‚Jak na tureckém trhu,‘ reaguje Vlček
-
Hokejisté Komety Brno zvítězili na ledě Karlových Varů 1:0, po šesti letech postoupili do semifinále
-
Zloděj se ocitl v pasti auta, které chtěl vykrást. Ďábel tkví v detailu – a ten filmu V pasti uniká