Když muslim pronajímá křesťanům kříže

Nejposvátnější místa křesťanství v Jeruzalémě, Betlémě a Nazaretu jsou spojena nejen s duchovními záležitostmi, ale také s pořádným byznysem. Ročně přijíždějí statisíce poutníků, kteří potřebují někde bydlet, jíst a samozřejmě si také přivézt nějaký ten suvenýr. To vše ožívá nejen v době svátků, ale třeba i když se blíží papež. Ten do Jeruzaléma dorazí v pondělí a hodně si od toho slibuje i majitel jedné opravdu kuriózní živnosti - půjčovny dřevěných křížů.

Po jeruzalémské Křížové cestě se s modlitbou na rtech pomalu posouvá skupina katolických poutníků z Jižní Koreje. Některým ženám stékají po tvářích slzy, jiní Korejci si zaznamenávají silné okamžiky fotoaparátem. Všichni ale mají jedno společné: pronajali si dřevěný kříž a každý ho po Via Dolorosa aspoň chvíli ponese.

"Ježíš trpěl a obětoval se za lidstvo. My to chceme pocítit podobně," uvedl jeden z poutníků. "Ano, ano! Chceme zakusit stejný pocit, jaký měl Ježíš, když si nesl svůj kříž," přidala se další.

Dnešní kříže pronajímá poutníkům hned u prvního zastavení Křížové cesty pan Arafát. Na mikrofon se bavit nechce. Jak už to ale bývá, všechno mi ochotně vysvětluje jeden jeho konkurent v turistickém byznysu: "Když chce nějaká skupina nebo i jednotlivec nést kříž, požádají o něj. Pokud si u pana Arafáta objednají, že je při tom bude fotit a pak si snímky nechají donést do hotelu, mají kříž zadarmo. Když od něj ale fotografování nechtějí, kříž jim půjčí za peníze."

"Kříže se nosí odsud po deváté zastavení, protože až do baziliky Božího hrobu se s nimi nesmí. U devátého zastavení poutníci kříž opřou o zeď a lidé od pana Arafáta ho pak zase donesou zpátky na začátek křížové cesty," doplnil obchodník.

Korejskou skupinu vede otec Josef ze soulské arcidiecéze: "Následování Ježíše je pro křesťany velmi důležité. Kříž jsme si k tomu pronajali u prvního zastavení, tam co Pilát Pontský odsoudil Ježíše k smrti. Stálo nás to padesát dolarů."

Nakonec mě vzal na milost i pan Arafát, a když mám vypnuté nahrávací zařízení, ochotně vysvětluje. K dispozici má asi 35 křížů. Ty nejmenší váží dvacet kilogramů. Kdo se chce Ježíšovu utrpení přiblížit co nejvíce, může si pronajmout půlmetrákový kousek.

Po Via Dolorosa denně projdou tisíce poutníků z celého světa, teď zrovna je to výprava z Polska. Věřící může přitáhnout i papežova návštěva. Zvýší se tedy po křížích poptávka? Vyzvídám u svého informátora ze světa poutnického průmyslu. "Samozřejmě, to hned bude větší byznys! Normálně chce kříž nosit nejvíce lidí o Velikonocích. Na Velký pátek se kolikrát křížů k pronajímání ani nedostává," přiblížil.

Sebevětší příval poutníků samozřejmě nemůže zakrýt neobyčejně složité poměry, které v Jeruzalémě panují. Člověk si to uvědomí, už když třeba katolíkům do modlitby náhle vstoupí muezzin z některé mešity. Tak to ale v Jeruzalémě asi bude vždycky a místnímu byznysu to evidentně prospívá. Vždyť i pan Arafát, který pronajímá kříže zapáleným křesťanům a těší se na příjezd papeže, je sám muslim.

Spustit audio