Když mluvíte s počítačem, je to jako dávat povely psovi, říká Dita Horochovská. Handicapované učí ovládat počítač hlasem

13. prosinec 2017

Dita Horochovská, to je autorka projektu Silou hlasu a také dívka, která se naučila ovládat počítač hlasem. Dnes to učí i další handicapované. „Když ovládáte počítač hlasem, je váš hlas trochu jiný. Já sama říkám, že je jako ze záhrobí,” usmívá se v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Je to prý, jako když dáváte povely psovi. Navíc psovi, kterého nemáte moc rádi. I tak Dita Horochovská popisuje, jak se dá počítač ovládat hlasem. Od dětství je na vozíku, ve čtrnácti letech pak znehybněla úplně. Právě počítač jí dnes pomáhá vykonávat i ty nejběžnější úkony.

A jak to funguje? „Počítač ovládám hlasovými povely, které jsou náhražkou klávesových zkratek,” popisuje Dita Horochovská.

Vyškolila už kolem stovky handicapovaných

Ona sama byla první uživatelkou hlasových technologií v České republice a od roku 2004 se podílí na jejich dalším vývoji. Jak v rozhovoru s Lucií Výbornou popisuje, projekt Silou hlasu dnes pomáhá nejen kvadruplegikům, ale i lidem, kteří mají „pouze” omezenou schopnost pohybu.

„Vyškolili jsme už kolem stovky klientů. Nejčastěji jde o lidi po úrazech, kterým se život změnil ze dne na den, ale třeba i o klienty s lehčí formou dětské mozkové obrny,” říká.

„Já sama mám obrovskou výhodu, že jsem se s handicapem musela vypořádávat od dětství. Naopak pro lidi, kteří byli zdraví a život se jim zničehonic změnil třeba po pádu z kola, to musí být hrozné. Obrovsky tyto lidi obdivuju,” přiznává.

autoři: lvb , als

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...