Když je hotel bio, čekejte i psychologa

Označení „eko“ a „bio“ se v našich končinách stalo téměř nadávkou. U našich západních sousedů naopak počet lidí, kteří se pídí po všem přírodním a ekologickém, stále narůstá. Bio si chtějí užít i na cestách nebo o dovolené. A tak není divu, že se postupně na mapě Německa objevují i biohotely.

Na první pohled se recepce čtyřhvězdičkového hotelu v Tönningu od jiných hotelů neliší. „Deset let jsme byli normální komerční hotel, takže ještě není všechno, jak by mělo být. Ale třeba tady v hale jsme vyměnili podlahu, polyesterový koberec musel pryč, teď tu máme sisalový,“ dozvídám se na úvod.

Přibližně 35letý majitel biohotelu Peters připomíná spíše filozofa než zdatného obchodníka. „Došel jsem do bodu, kdy sem si řekl: Takhle to nejde, musíme to začít dělat jinak. Začal jsem se zajímat o udržitelný rozvoj. Ale nejde horovat pro bio a přivést hotel k bankrotu,“ zdůrazňuje.

Přírodní materiály i zdravotní služby

Pan Peters mne provádí po hotelu. Ve všech koupelnách je přírodní kosmetika, matrace, povlečení a ručníky jsou z přírodních materiálů. Nad vypínačem nálepka, že i energie je z ekologických zdrojů. Jen plastové židle na balkónech celkový dojem kazí. V příštím roce by tu měly být už dřevěné stoličky.

„Nabízíme hostům také ajurvédu nebo psychologa, který hostům poradí, jak bojovat s napětím. Máme tu zdravotní nabídku, chceme do lidí dostat zdravý životní styl,“ popisuje majitel hotelu.

Také v kuchyni je všechno bio

Prohlížím si na recepci katalog nabízených aktivit. Vzhledem k poloze na břehu Severního moře tu samozřejmě nechybí různé procházky po mělčinách v době odlivu nebo kosmetické zábaly v mořském bahně.

Bio kuchyně chutná jinak než ta klasická

Dorazili jsme do kuchyně, přípravy na večeři jsou už v plném proudu. „Dnes chystáme jehněčí medailonky. Dostali jsme čerstvé maso,“ říká mladý šéfkuchař Andy Greifert a uděluje svým pomocníkům pokyny. „Máme zdejší dodavatele a ti nám jednou dvakrát do týdne přivezou, co potřebujeme,“ dodává.

V kuchyni není mikrovlnka ani mrazicí boxy. „Všechno připravujeme z čerstvých produktů. Třeba bylinné máslo si děláme sami,“ chlubí se.

Chutná to jinak, když je to bio? ptám se pomocné kuchařky. „Samozřejmě – jahody chutnají jako jahody,“ usmívá se.

Majitel hotelu však přiznává, že se občas setkávají i se stížnostmi. „Mnozí hosté jsou zvyklí na chuť průmyslově chovaných ryb. Měli jsme reklamaci, že je platýz příliš měkký. Ale to je tím, že nebyl zmražený. Lidé, kteří nejsou na bio zvyklí, mají někdy jiná očekávání,“ říká.

Rybí speciality z čerstvých lososů

Hosté jsou většinou ze střední generace

Když jsem si objednávala biocolu, byla jsem taky skeptická, ale popravdě nechutná vůbec špatně. Jiné nápoje než bio tu nedostanete. To však neznamená, že by tu neměli tvrdý alkohol, víno nebo třeba pivo. A chutná úžasně.

Zatímco já ochutnávám vynikající jablečný koláč, který jde na tloušťku, ať je bio, nebo ne, rozhlížím se po hostech místního hotelu. „Jedno vím přesně: přesvědčit nejstarší generaci o bio je těžké. Mladé hosty nemáme, pro ty je to zase drahé. Většina zákazníků je střední generace z měst,“ upozorňuje majitel.

Vzhledem k tomu, o jak početnou skupinu jde, určitě nebudou mít v Tönningu o hosty, vyznávající bio, nouzi.


Zvětšit mapu: biohotel v Tönningu

autor: kls
Spustit audio