Kdo ohrožuje vzácného levharta sněžného? Příslušníci jeho vlastního rodu
Kamera umístěná v terénu tibetské náhorní plošiny poprvé zachytila dva tvory, kteří by neměli žít ve stejné oblasti. V místech, kde se běžně vyskytuje levhart sněžný, se objevil i jeho příbuzný levhart skvrnitý. Mezi ochránci přírody to vyvolalo obavy.
Bojí se, že ohroženého levharta sněžného by jeho rozšířenější příbuzný mohl vytlačit z jeho přirozeného prostředí. Přítomnost levharta skvrnitého v nadmořských výškách, kde dosud žil jen irbis, totiž ukazuje na to, že tyhle šelmy díky teplejšímu klimatu rozšiřují oblast svého výskytu.
Tomu, že nešlo jen o zatoulaného jedince, nasvědčuje fakt, že kamera zachytila levhartí samici i s mláďaty. Jak dodává britská BBC, vědci uznávají, že v Himálaji a v jiných vysoko položených asijských oblastech se místa výskytu obou druhů vždycky dotýkala nebo i překrývala. Jenže jestli se klima bude dál oteplovat, může to pro irbise znamenat velké potíže.
Sněžní levharti obývají oblasti v nadmořských výškách kolem 3 tisíc metrů nad mořem a bývá to typicky otevřený, skalnatý terén. Vyskytuje se ve 12 asijských zemích, mezi které patří například Mongolsko, Nepál nebo Čína. Irbis patří mezi ohrožené druhy, odhaduje se, že ve volné přírodě jich nežije víc než 7 tisíc.
Přirozené prostředí výskytu obyčejného levharta bývá zalesněné a níže položené. Podle některých studií už se ale hranice lesa v Himálaji posunula výš a podle všeho tento trend bude pokračovat. Takže hlavní hrozbou pro levharta sněžného už možná brzy nebude jen pytláctví, ale i ztráta přirozeného prostředí.
Levharti se musí přizpůsobit prostředí
A proč spolu různé druhy levhartů nemohou žít na stejném území? Podle některých ochránců mohou a v místech, kde se jejich terirotia překrývají, to také dělají. Čínští výzkumníci dokonce věří, že se irbis s levhartem skvrnitým může i křížit.
To je ale zase podle jiných bilogů velmi nepravděpodobné. Každopádně část odborníků si myslí, že na mnoha místech bude rozhodující množství a rozmanitost divoké zvěře na daném území.
Pro sněžné leopardy ale nevyznívá dobře studie, podle které jsou jejich skvrnití příbuzní přizpůsobivější než oni, proto se ochránci bojí, že běžní levharti mohou mít velkou převahu. Co přesně se stane, je samozřejmě obtížné odhadnout, ale oba druhy se musí vyrovnat s pomalu se měnícím prostředím.