Kdo by měl kontrolovat restaurace? Hygienici to zvládají, říká Vladimír Valenta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ředitel liberecké krajské hygieny Vladimír Valenta by se mohl stát novým hlavním hygienikem ČR

Kdo bude v Česku kontrolovat restaurace? Ministerstvo zemědělství chce tuto pravomoc odejmout hygienikům a předat ji zemědělské a potravinářské inspekci. A nejde o jediné navrhované změny. Hygienici se bouří.

Potraviny určené pro zvláštní lékařské účely, kojeneckou stravu nebo třeba doplňky stravy – to všechno by nově mělo kontrolovat ministerstvo zemědělství namísto ministerstva zdravotnictví. „V těchto případech přitom vždy jde o zhodnocení zdravotního rizika, jde tedy o vysoce odbornou činnost,“ upozorňuje v rozhovoru s Helenou Šulcovou hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Čtěte také

Druhá oblast změn se pak týká kontroly kvality stravování v restauracích nebo třeba ve školních jídelnách. Kontrolu nad potravinami by měla místo hygieny převzít Státní potravinářská a zemědělská inspekce, hygienici by však nadále kontrolovali například dodržování zákazu kouření nebo zdravotních průkazů.

„Došlo by k nesmyslnému trojnásobnému dozoru – restaurace by totiž kontrolovali ještě veterináři. Kromě obtěžování podnikatelů by to vedlo k neschopnosti jakéhokoliv akčního zásahu,“ domnívá se Vladimír Valenta.

Jaká další rizika by tato změna znamenala? Co je hlavním problémem českých restaurací? A kam rozhodně nejít na večeři? I na to se Helena Šulcová svého hosta zeptala.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.