Kdo je hrdina, kdo zbabělec? Nekategorizujeme, říká ředitel sdružení Post Bellum

13. listopad 2014

„Na začátku celé práce byl dopis od několika válečných veteránů z východní fronty, a vznikla otázka, proč vyzpovídat jenom je, proč nevymyslet něco, kdy bychom systematicky vyzpovídali i ostatní,“ vysvětluje ředitel občanské společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

„Když potkáte válečného veterána, který prožil heroické chvíle, tak to ještě neznamená, že se za komunismu postavil proti totalitě,“ vysvětluje s tím, že není správné kategorizovat, kdo bude natáčen jako hrdina a kdo jako zbabělec.


Paměť národa je rozsáhlá sbírka vzpomínek pamětníků, mezinárodní projekt, na jehož vytváření se podílejí jednotlivci i instituce z České republiky i ze zahraničí. Jejím cílem je zpřístupnit badatelům i široké veřejnosti individuální svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století.

„Pomalu jsme si začali vytvářet metodiku, jak rozhovor natáčet, aby měl člověk prostor k reflexi svého vlastního života,“ nastiňuje. Post Bellum obsahuje dvacetičlenný tým, ale redaktorů, tedy takzvaných sběračů v terénu, je na 300. „Před třemi lety jsme založili Post Bellum na Slovensku, nyní se o to pokoušíme na Ukrajině,“ dodává.

„Člověk je fascinován příběhy o těch, kteří se zachovají statečně, a to bez ohledu na své zdraví, ale také šokován příběhy pádu a zbabělosti,“ říká. Každý si podle něj musí odpovědět, jak by se v dané situaci zachoval sám. „Příběhy mohou vstupovat do těch našich a dávat nám sílu, abychom se zachovali správně,“ dodává.

Mikuláš Kroupa, ředitel společnosti Post Bellum

Jaká je vůbec historická paměť Čechů? A co přináší projekt Příběhy naších sousedů? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio