Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření

Epidemiologická situace v Česku se zhoršuje a počty nakažených covidem-19 rostou rychleji než na jaře. Od 10. září je proto nošení roušek povinné ve všech vnitřních prostorách po celém Česku. Ve čtvrtek a pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil další zpřísňování opatření. Kde všude si tedy nyní musíme zakrývat ústa a nos? A jaká pravidla aktuálně platí pro karanténu?

K prvnímu zpřísnění opatření ministerstvo přistoupilo poté, co byla nákaza covidem-19 v úterý 8. září prokázána u rekordního počtu testovaných. Od té doby toto číslo stále roste.

Rekordní je také počet nemocných, který už překročil 20 tisíc. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Hospitalizovaných s covidem-19 je přes 400 lidí.

Kde musíte od 10. září nasadit roušku?

  • uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),
  • ve třídách a společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení (pro žáky 1. stupně ZŠ není rouška ve třídě povinná),
  • v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),
  • při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků.

Výjimku z povinnosti nosit roušku ve všech vnitřních prostorách a na všech hromadných akcích mají například děti do dvou let, děti a pedagogové v mateřských školách, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti, osoby při provádění autorského díla, moderátoři, zákazníci při konzumaci nápojů a jídel, sportovci v době aktivity, snoubenci v průběhu obřadu a další.

Zapamatujme si pravidlo 3R: ruce, roušky, rozestupy. Je to to nejmenší a přitom tak důležité. Každý z nás může svým odpovědným přístupem přispět ke zvládnutí této epidemie.
Adam Vojtěch

Nově je nošení roušek povinné ve třídách škol kromě žáků 1. stupně ZŠ. Pražské vysoké školy od pondělí 21. září přecházejí na distanční výuku. Povinné jsou roušky také ve firmách, kde zaměstnanci nepracují na jednom místě a nejsou schopni mezi sebou dodržet dvoumetrové rozestupy.

Od pátku jsou zakázané vnitřní akce na stání s účastí nad deset lidí. Opatření má cílit především na kluby, kde se nákaza v posledních týdnech šířila nejrychleji. Výjimku mají výstavy nebo trhy. Od půlnoci na sobotu bude plošně v celém Česku zakázán také provoz stravovacích zařízení mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

Bývalý ministr Vojtěch na svém twitteru vyzval, aby si občané nainstalovali aplikaci e-Rouška, která je jedním z důležitých prvků systému chytré karantény.

Na fotbal v sektorech a s rozestupy

Pro účast na veřejných venkovních akcích platí od 24. září na dobu 14 dnů nová omezení. Jejich cílem je oploštění prudce rostoucí křivky počtu nakažených. „Velmi apeluji na veřejnost, aby omezila návštěvy hromadných akcí. Jen tak můžeme šíření viru zabránit,“ vyzval nový ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Jaká pravidla platí pro karanténu?

Lidé, kteří přišli do kontaktu s nákazou, zůstávají od 24. srpna v povinné karanténě jen deset dnů namísto původních dvou týdnů. K ukončení karantény ani izolace není třeba test.

Čtěte také

Nakažení musí být v izolaci deset dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky nemoci. Kontakty nakažených, u nichž se nemoc neprojevila, musí zůstat v karanténě deset dní od posledního kontaktu s nakaženým.

Od úterý 15. září platí nové pravidlo, podle kterého do karantény nemusejí lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa není nutná ani pro lidi, kteří už nemoc v posledních 90 dnech prodělali.

Od 21. září bylo spuštěno takzvané sebetrasování, které má ulevit přetíženým hygienickým stanicím.

Kompletní přehled aktuálně platných opatření najdete na webu ministerstva zdravotnictví.

autor: and
Spustit audio

Související