Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření

Vláda v neděli oznámila, že český protiepidemický systém PES bude od čtvrtka na třetím stupni. S omezeními budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Skončí noční zákaz vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Jaká pravidla budou platit a kterých odvětví se zmírňování opatření vůbec nedotkne?

Přesun do třetího stupně systému PES umožnila příznivá epidemická situace. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli po jednání vlády uvedl, že se naplnila podmínka sedmi dní v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

Co se změní od čtvrtka 3. prosince?

Všechny obchody a nákupní centra budou moct ve čtvrtek znovu otevřít. Bude v nich ovšem platit omezení prodejní plochy 15 metrů čtverečních na zákazníka. Pro všechny obchodníky se také ruší dosavadní nedělní zákaz prodeje. V nařízeních pro obchody se nakonec upustilo od plánované karantény pro zkoušené oblečení a boty. Povinné bude dodržování dvoumetrových odstupů mezi lidmi.

PES přehledně. Jaká opatření budou platit v různých stupních indexu rizika

Konat se mohou i venkovní trhy. Pořádání vánočních trhů vláda nechává na rozhodnutí jednotlivých magistrátů a obecních úřadů. Platit by na nich měla stejná pravidla jako na farmářských trzích, tedy čtyřmetrová vzdálenost mezi stánky a zákaz konzumace jídla a pití.

K nadcházejícímu svátku svatého Mikuláše a s ním související tradici ministr Blatný uvedl, že „mikulášové a čerti budou muset dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti“.

Od čtvrtka budou také moct znovu otevřít restaurace, a to od 06.00 do 22.00. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu mohou sedět nejvýše čtyři lidé, přičemž podniky smí naplnit kapacitu maximálně na 50 procent. V nákupních centrech otevřou také stravovací zóny, restaurace v nich budou ale smět vydávat jídlo pouze s sebou.

Provoz mohou od čtvrtka obnovit také všechny služby. Personál bude muset používat roušku či respirátor. Za dodržování protiepidemických opatření mohou otevřít také knihovny a knihkupectví.

Provoz obnová také muzea a galerie, ovšem s omezením na jednu čtvrtinu své kapacity. Návštěva památek je možná pouze pro skupiny do deseti lidí. Pro divadla a kina stále platí zákaz diváků.

Počty lidí na bohoslužbách se budou od čtvrtka řídit kapacitou kostela.

Školy až od 7. prosince

Školy do třetího stupně opatření proti covidu-19, který bude pro ČR platit od čtvrtka, přejdou nejdříve od pondělí 7. prosince. Ministr Blatný to odůvodnil tím, že nastavit pravidla pro školy nějakou dobu trvá.

Přechod na třetí protiepidemický stupeň totiž znamená, že bude pro žáky na druhém stupni základních škol, a pro studenty středních a vyšších odborných škol zavedena střídavá prezenční výuka po týdnech. Přesné znění pravidel najdete zde.

Roušky nadále uvnitř i venku

Už v pondělí 19. října vláda zpřísnila povinnost nošení roušek, která od středy 21. října platí i venku na území měst a obcí všude tam, kde se lidé budou nacházet blíže než dva metry od ostatních. Výjimku mají členové jedné rodiny nebo lidé při sportování.  

Kde si musíte nasadit roušku?

  • uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),
  • ve třídách a společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,
  • v prostředcích a na zastávkách veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),
  • při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků;
  • venku na území měst a obcí;
  • v automobilech, pokud cestujete s někým, kdo není členem společné domácnosti.

 

  • Výjimku z povinnosti nosit roušku mají například děti do dvou let, děti a pedagogové v mateřských školách, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti, osoby při provádění autorského díla, moderátoři, zákazníci při konzumaci nápojů a jídel, sportovci v době aktivity, snoubenci v průběhu obřadu a další.

Jaká pravidla platí pro karanténu?

Lidé, kteří přišli do kontaktu s nákazou, zůstávají od 24. srpna v povinné karanténě jen deset dnů namísto původních dvou týdnů. K ukončení karantény ani izolace není třeba test.

Čtěte také

Nakažení musí být v izolaci deset dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky nemoci. Kontakty nakažených, u nichž se nemoc neprojevila, musí zůstat v karanténě deset dní od posledního kontaktu s nakaženým.

Od úterý 15. září platí nové pravidlo, podle kterého do karantény nemusejí lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa není nutná ani pro lidi, kteří už nemoc v posledních 90 dnech prodělali.

Od 21. září bylo spuštěno takzvané sebetrasování, které má ulevit přetíženým hygienickým stanicím.

Kompletní přehled aktuálně platných opatření najdete na webu ministerstva zdravotnictví.

autor: and | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související