Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření

V Česku skončil nouzový stav, který trval půl roku, a protiepidemická opatření se začnou řídit pandemickým zákonem. V souvislosti s tím se rozvolňují některá opatření proti šíření koronaviru - neplatí například už zákaz nočního vycházení ani omezení cestování pouze na okres místa bydliště. Co dalšího vlastně od pondělí 12. dubna smíme a co dál ne?

Školy a školky

Do školních lavic v pondělí znovu postupně usednou žáci prvního stupně základních škol. Budou se střídat v rotační výuce – týden se budou učit z domova na dálku a týden klasicky ve třídách. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) se tak zabrání případnému šíření koronavirové nákazy, a zároveň to umožní rychlejší otevření škol. Děti budou také pravidelně v pondělí a ve čtvrtek ráno testovány.

Čtěte také

Od 12. dubna se otevřou také mateřské školky, vrátí se do nic ale pouze předškoláci. Výuka bude umožněna také na základních uměleckých školách, ale pouze v režimu jeden na jednoho.

Žákům druhého stupně se umožní konzultace, na kterých ovšem nemůže být najednou více než šest žáků. Studenti středních a vysokých škol se mohou účastnit pouze praktické výuky, nebo mohou do školy dorazit za účelem konání zkoušky. V jeden moment však nesmí být přítomno více než 10 studentů.

Obchody a služby

Otevřít nově smí obchody s dětským oblečením a obuví nebo papírnictví. Konec nouzového stavu také umožňuje návrat farmářským trhům. Rozvolní se také provoz prádelen, čistíren, zámečnictví, oprav domácích spotřebičů a prodeje pietního zboží.

Stejně jako během nouzového stavu zůstává povolen prodej benzinu, léků či brýlí a otevřeny mohou být i zverimexy, prodejny novin a tabáku, autoservisy, železářství, květinářství nebo galanterie, prodejny zbraní a střeliva.

Čtěte také

Volný čas a sport

Češi mohou od pondělí opět navštívit venkovní expozice zoologických a botanických zahrad, ovšem pouze do kapacity 20 procent návštěvníků. Uzavřené i nadále zůstávají muzea, galerie, kina nebo divadla, ale také hrady a zámky.

Rozvolnění s koncem nouzového stavu mělo původně umožnit větším skupinám lidí společně sportovat. Ještě v pátek dopoledne na tiskové konferenci čerstvě zvolený ministr zdravotnictví žertoval, že si lidé budou moci jít zahrát fotbal, pokud ovšem oželí jednoho brankáře a budou hrát ve dvacetičlenné skupině. 

V sobotu ale vydal mimořádné opatření, podle kterého se od pondělí mohou venku i vevnitř setkat jen dvě osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti. Toto opatření se dotýká i sportovních aktivit. I při sportu přitom platí, že pokud lidé nedodrží dvoumetrové rozestupy, měli by mít příslušnou ochranu úst a nosu.

Roušky a respirátory

V zastavěném území venku je nadále povinná alespoň chirurgická rouška. Když vyrazíte do přírody, roušku mít nemusíte jen v případě, pokud jste tam sami nebo se členy své domácnosti. V hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech, kde se shromažďuje víc lidí, si musíte dýchací cesty povinně chránit respirátorem. Dvě chirurgické roušky nestačí.  

Kde si musíte nasadit respirátor?

 • uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),
 • ve třídách a společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,
 • v prostředcích a na zastávkách veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),
 • při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků;

 

Kde si musíte nasadit roušku?

 • venku na území měst a obcí;
 • v automobilech, pokud cestujete s někým, kdo není členem společné domácnosti.
 • v přírodě, pokud nejsme sami

 

 • Výjimku z povinnosti nosit roušku mají například děti do dvou let, děti a pedagogové v mateřských školách, lidé s některými zdravotními poruchami či hospitalizovaní pacienti, osoby při provádění autorského díla, moderátoři, zákazníci při konzumaci nápojů a jídel, sportovci v době aktivity, snoubenci v průběhu obřadu a další.

Co platí už od prosince

PES přehledně. Jaká opatření budou platit v různých stupních indexu rizika

Kavárny a restaurace mohou jídlo a nápoje prodávat pouze přes výdejní okénka, a to pouze do 21 hodin. Zavřené musí zůstat také všechny hotely a penziony, ubytovat se mohou jen lidi na služebních cestách. Služby jako jsou kadeřnictví, ale také sportovní střediska musí mít zavřeno.

Karanténa je opět 14 dní

Kvůli rychlému šíření mutací nového typu koronaviru došlo k prodloužení izolace i karantény na čtrnáct dnů. Během karantény se 5. až 7. den chodí na PCR test, v případě obtíží ihned. Kdo covid-19 prodělal, na toho se 90 dní od data testu povinnost karantény nevztahuje. Platí to i pro osoby čtrnáct dní po druhé dávce očkování.

Jak se ocitnu v karanténě?

 • Pokud jste měli rizikový kontakt s člověkem pozitivně testovaným na covid-19.
 • Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.
 • Za porušení karantény hrozí pokuta až 3 miliony Kč.

Kdy do karantény nemusíte nastoupit?

 • Pokud jste prošli očkováním proti onemocnění covid-19 a a do 14 dnů od rizikového kontaktu se u vás neprojeví žádné příznaky onemocnění.
 • Pokud nemáte příznaky onemocnění a v uplynulých 90 dnech jste měli pozitivní výsledek testu a absolvovali nařízenou izolaci.

Jak dlouho karanténa trvá, máte-li negativní test a jste bez příznaků?

 • 14 dnů od posledního kontaktu s nakaženým – pokud jste 5. až 7. den, nejpozději však do 10. dne od posledního rizikového kontaktu podstoupili RT-PCR test, který vyšel negativně a nemáte příznaky onemocnění.
 • 14 dní ode dne odběru pozitivního vzorku – pokud s nakaženým člověkem sdílíte domácnost a není možné nakaženého izolovat.
 • Pokud byl váš RT-PCR test na covid-19 pozitivní, onemocněli jste a musíte do izolace.

Zdroj: Covid portál

Kompletní přehled aktuálně platných opatření najdete na vládním informačním COVID Portálu.

autor: and | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související